Stadion

ul. Główna 40
88-160 Janikowo

Wymiary boiska: 105 m / 68 m

Pojemność: 4500 miejsc (wszystkie siedzące)

Oświetlenie: treningowe

Tablica świetlna: dwie (historyczna, a także nowa oddana do użytku pod koniec rundy jesiennej 2010 roku)

Sektor dla gości: tzw. "klatka", wejście od ulicy Sportowej

Plan stadionu

Stadion Miejski w Janikowie jest zarządzany przez Ośrodek Sportu i Rekreacji, a także jest bazą dla miejscowego Klubu Sportowego „Unia”.  Znajduje się on przy ulicy Głównej 40 i jest malowniczo położony tuż nad Jeziorem Pakoskim. Stadion został oddany do użytku w 1980 roku. Wówczas odbyła się Olimpiada Sportowców Wiejskich - Moskwa '80, skąd właśnie wzięła się potoczna nazwa obiektu. Na terenie stadionu mieści się główne boisko o wymiarach 105x68 metrów, boisko treningowe (od zachodniej strony płyty głównej) o wymiarach 105x70 metrów. Ponadto jest także hala widowiskowo-sportowa, a także zimowe lodowisko. W latach osiemdziesiątych były też czynne ceglane korty tenisowe oraz boisko do piłki koszykowej i piłki ręcznej. Kompleks był wyposażony w salę gimnastyczną, z pełno wymiarowym boiskiem do siatkówki, koszykówki i piki ręcznej. Mieściła się tam także sekcja tenisa stołowego oraz sekcja podnoszenia ciężarów. Rozgrywane były tutaj zawody i turnieje. Hala doszczętnie spłonęła 13.kwietnia 2002 roku na dzień przed meczem z Lechią/Polonią Gdańsk.

Ostatnimi czasy stadion był w trakcie modernizacji i przebudowy. Wiosną 2005 roku rozpoczęły się prace przygotowawcze do budowy hali widowiskowo-sportowej, połączonej w swej bryle z zadaszoną trybuną. Tym samym została rozebrana główna trybuna mieszcząca się pod wieżą, wykonano wykop do głębokości 1,5 metra i jednocześnie rozpoczęto przebudowę trybuny mieszczącej się po drugiej stronie boiska. Została ona przesunięta bliżej płyty boiska (do połowy bieżni, która uległa likwidacji), podwyższono ją i wyposażono w nowe plastikowe krzesełka. W centralnej części tej trybuny zlokalizowano na metalowej konstrukcji podwyższenie, które do czasu budowy "krytej" trybuny było miejscem dla VIP i prasy. Niedawno wspomniana konstrukcja została przeniesiona na boisko „ORLIK 2012”. W skutek przebudowy trybuny "odkrytej" udostępniono dla kibiców około 1.500 miejsc siedzących.

Oddana do użytku zadaszona trybuna posiada 2.200 miejsc siedzących. Z kolei oficjalne otwarcie hali widowiskowo-sportowa z trybuną na 418 miejsc odbyło się w grudniu 2010 roku.

Na stadionie znajduje się również sektor dla kibiców drużyny przyjezdnej (tzw. "klatka"). Sektor ten ogrodzony jej podwójna siatką. W środku znajduje się trybuna z plastikowymi krzesełkami. Sektor ten umiejscowiony jest za bramką od strony wejścia od ulicy Sportowej.

Budowa zadaszonej trybuny i hali widowiskowo-sportowej

Brak sali widowiskowo-sportowej w mieście a także konieczność modernizacji stadionu spowodowały, że właściciel obiektu - Gmina Janikowo, postanowił całkowicie zmienić wygląd stadionu. Powstał więc projekt autorstwa pracowni "Vector".
Wiosną 2005 rozpoczęły się prace związane z inwestycją budowy hali widowiskowo-sportowej na terenie stadionu Unii Janikowo przy ulicy Głównej 40. Pierwszym etapem było usunięcie całej trybuny wraz z wieżą, rozwiezienie ziemi i utworzenie placu pod budowę hali. Jednocześnie przesunięciu i powiększeniu uległa trybuna po drugiej stronie boiska (od strony bloków). Trybuna ta została przesunięta bliżej boiska, na bieżnię.
Nowa trybuna powstała w miejsce istniejącej trybuny od strony zachodniej boiska głównego stadionu i jest powiązana z obiektem głównym - halą widowiskowo-sportową. Pod trybunami znajdują się: przebieralnie, sale odpoczynku dla piłkarzy, pralnia, pomieszczenia socjalne, siłownia, pokój odnowy biologicznej oraz magazyn sprzętu sportowego. Skrajne przestrzenie pod trybunami, przeznaczone są na toalety dla kibiców, w tym także dla niepełnosprawnych.
Od strony północnej hali widowiskowej utworzono hol wejściowy z pomieszczeniami dla zawodników, portiernię wraz zapleczem, WC, pokój instruktorów z częścią sanitarną, pokój medyczny, pokój masażu z pomieszczeniem sanitarnym. W jego holu jest miejsce na szatnie oraz wejście klatką schodową na trybunę wewnętrzną hali widowiskowej. Z klatki tej jest również wejście do części biurowej obiektu, sali klubowej z barem i zapleczem barowym. Druga klatka schodowa prowadząca na trybunę wewnętrzną hali znajduje się od strony północnej z bezpośrednim wyjściem na zewnątrz budynku.
W hali sportowej wykonano trybunę na 418 miejsc siedzących, a pod trybunami w celu maksymalnego wykorzystania powierzchni utworzono pomieszczenia techniczne oraz magazyny sprzętu.
Wszystkie wyżej opisane wewnętrzne obiekty zostały oddane do użytku w listopadzie 2010 roku, podczas meczu Unii Janikowo z Calisią Kalisz.
Od końcówki rundy jesiennej sezonu 2010/2011 przed starym zegarem postawiono nowy.

Dane techniczne:
Powierzchnia użytkowa - 3.127,76 m2
Powierzchnia zabudowy - 3.529,40 m2
Kubatura - 28.527,40 m3
Boisko w hali o wymiarach 20/40 m
Trybuny hali sportowo-widowiskowej na 418 miejsc
Trybuna stadionu na 2.200 miejsc

Przedstawiamy także bazę sportową należącą do OSiR, która jest dostępna dla naszego klubu. W jej skład wchodzą:
- trzy pełnowymiarowe boiska piłkarskie
- dwa boiska ze sztuczną nawierzchnią "Orlik 2012"
- hala widowiskowo-sportowa
- siłownia o pełnym wyposażeniu