Historia Klubu

Klub Sportowy "Unia" Janikowo został założony 29.stycznia 2013 roku. Ma barwy biało-niebieskie. Jest kontynuatorem tradycji piłki nożnej w Janikowie. Po różnorodnych zawirowaniach pozasportowych poprzedni janikowski klub powstały w 1958 roku, czyli MLKS "Unia" Janikowo po rundzie jesiennej sezonu 2012/2013 został wycofany z wszelkich rozgrywek piłkarskich. Wówczas, gdy wydawało się, że już wszystko stracone, znalazła się grupa ludzi, która podjęła się ratowania futbolu w naszym mieście. Po długich rozmowach doszło do oficjalnego przekazania zawodników występujących w drużynach młodzieżowych i możliwe było przystąpienie do rozgrywek wiosennych czterech drużyn - juniorów młodszych, trampkarzy, młodzików i orlików. Po zakończonym pierwszym półroczu nowego klubu został zorganizowany festyn piłkarski pod nazwą "Unia stawia na rodzinę". Przyciągnął on wielu kibiców, a jego punktem kulminacyjnym był mecz dwóch zespołów składających się z byłych zawodników poprzedniej Unii. Wówczas na boisku pojawili się gracze występujący w biało-niebieskich barwach w XX i XXI wieku. Jednym z nich był przeszły reprezentant i Mistrz Polski - Tomasz Ciesielski, który jest wychowankiem klubu z Janikowa. Bardzo możliwe, iż mecz ten zainicjował powstanie drużyny seniorów, która pierwotnie miała zostać zgłoszona do rozgrywek dopiero za rok. Jednak po długich rozmowach zarząd klubu podjął decyzję o powołaniu do życia pierwszego zespołu. Ponadto klub został poszerzony o dwie kolejne drużyny młodzieżowe, a mianowicie o juniorów starszych i żaków. Sezon 2013/2014 KS "Unia" rozpoczął więc z siedmioma zespołami, czyli z jedną seniorską i sześcioma juniorskimi. Posiadanie takiej ilości ekip śmiało można zaliczyć do pierwszego sukcesu niedawno powstałego klubu.

Drużyna seniorów została zgłoszona do rozgrywek B-klasy, czyli na ósmy poziom rozgrywkowy w Polsce. Trenerem zespołu został był zawodnik janikowskiego klubu - Janusz Humaj, a kierownikiem drużyny Eryk Woźniak. Zespół składał się z samych wychowanków MLKS Unia Janikowo. W kadrze mieliśmy kilkunastu zawodników z przeszłością na boiskach drugiej, trzeciej i czwartej ligi, co mamy nadzieje przełoży się na sukces. Po rundzie jesiennej sezonu 2013/2014 zajęliśmy pierwsze miejsce, a wszystkie rozegrane mecze zakończyły się naszym zwycięstwem. Inauguracyjny mecz z Zootechnikiem Kołuda Wielka obejrzało około tysiąc widzów. Wszyscy wierzymy, że piłka nożna w Janikowie zostanie odbudowana jak najszybciej.

W lutym 2014 roku doszło do zmiany na stanowisku pierwszego trenera w naszym Klubie. Janusza Humaja zastąpił Jacek Łukomski, który kontynuował świetną passę w rozgrywkach B-klasy. Zespół wygrał wszystkie mecze i uzyskał bezapelacyjny awans do wyższej klasy rozgrywkowej. Za namową całej drużyny, w ostatnim meczu sezonu trener Łukomski oficjalnie zakończył karierę piłkarską rozpoczynając spotkanie z Błyskawicą Broniewice w wyjściowej jedenastce. W sezonie 2013/2014 janikowianie zdobyli 60 punktów, strzelili 130 bramek, a stracili ich 20. Warto wspomnieć, że w meczu z Zagłębiem Piechcin - Mikołaj Kruszka zapisał się w historii strzelając setnego gola dla biało-niebieskich w rozgrywkach. Z kolei najlepszym strzelcem B-klasy był Dariusz Lewandowski, który miał na koncie trzydzieści trafień.

W sezonie 2014/2015 rozpoczęła się przygoda naszego Klubu w rozgrywkach pucharowych. Unia w premierowym meczu Pucharu Polski K-PZPN wyeliminowała czwartoligowy Piast Złotniki Kujawskie. W regulaminowym czasie gry było 2:2, po dogrywce 3:3, a w rzutach karnych biało-niebiescy wygrali 4:2. Bohaterem spotkania został niespełna siedemnastoletni bramkarz Tomasz Woźniak, który obronił rzut karny przy stanie 2:2 na osiem minut przed upływem dziewięćdziesięciu minut. Nasz golkiper obronił także "jedenastkę" w konkursie po dogrywce. W drugiej rundzie Unia wyeliminowała piątoligowy Pomorzanin Serock wygrywając 3:0. Opadliśmy po porażce 2:6 z czwartoligowymi rezerwami Zawiszy Bydgoszcz. Przygodę pucharową oceniono pozytywnie.

Rundę jesienną 2014 w rozgrywkach A-klasy również uznano za bardzo udaną. Na półmetku rozgrywek podopieczni trenera Łukomskiego byli liderami tabeli. Unici wygrali jedenaście meczów i doznali jednej porażki, którą później zweryfikowano jako walkower na korzyść janikowian ze względu na grę nieuprawnionego zawodnika w zespole Burzy Nowa Wieś Wielka. Wiosną biało-niebiescy odnieśli jedenaście zwycięstw, a pierwszy raz punkty stracili remisując na wyjeździe z GLZS Sadki. Awans do V ligi drużyna prowadzona przez Łukomskiego uzyskała 1.maja 2015 roku po wygranej w Strzelnie z tamtejszą Kujawianką, czyli na sześć kolejek przed końcem sezonu.

Legia ChełmżaUNIA JANIKOWO
Legia Chełmża   UNIA JANIKOWO