KS Unia Janikowo - strona oficjalna

Strona klubowa

Wyszukiwarka

Galeria zdjęć

Statystyki

Brak użytkowników
zalogowanych i 1 gość

dzisiaj: 420, wczoraj: 1156
ogółem: 1 968 459

statystyki szczegółowe

Logowanie

Historia Klubu

Klub Sportowy "Unia" Janikowo został założony 29.stycznia 2013 roku. Ma barwy biało-niebieskie. Jest kontynuatorem tradycji piłki nożnej w Janikowie. Po różnorodnych zawirowaniach pozasportowych poprzedni janikowski klub powstały w 1958 roku, czyli MLKS "Unia" Janikowo po rundzie jesiennej sezonu 2012/2013 został wycofany z wszelkich rozgrywek piłkarskich. Wówczas, gdy wydawało się, że już wszystko stracone, znalazła się grupa ludzi, która podjęła się ratowania futbolu w naszym mieście. Po długich rozmowach doszło do oficjalnego przekazania zawodników występujących w drużynach młodzieżowych i możliwe było przystąpienie do rozgrywek wiosennych czterech drużyn - juniorów młodszych, trampkarzy, młodzików i orlików. Po zakończonym pierwszym półroczu nowego klubu został zorganizowany festyn piłkarski pod nazwą "Unia stawia na rodzinę". Przyciągnął on wielu kibiców, a jego punktem kulminacyjnym był mecz dwóch zespołów składających się z byłych zawodników poprzedniej Unii. Wówczas na boisku pojawili się gracze występujący w biało-niebieskich barwach w XX i XXI wieku. Jednym z nich był przeszły reprezentant i Mistrz Polski - Tomasz Ciesielski, który jest wychowankiem klubu z Janikowa. Bardzo możliwe, iż mecz ten zainicjował powstanie drużyny seniorów, która pierwotnie miała zostać zgłoszona do rozgrywek dopiero za rok. Jednak po długich rozmowach zarząd klubu podjął decyzję o powołaniu do życia pierwszego zespołu. Ponadto klub został poszerzony o dwie kolejne drużyny młodzieżowe, a mianowicie o juniorów starszych i żaków. Sezon 2013/2014 KS "Unia" rozpoczął więc z siedmioma zespołami, czyli z jedną seniorską i sześcioma juniorskimi. Posiadanie takiej ilości ekip śmiało można zaliczyć do pierwszego sukcesu niedawno powstałego klubu.

Drużyna seniorów została zgłoszona do rozgrywek B-klasy, czyli na ósmy poziom rozgrywkowy w Polsce. Trenerem zespołu został był zawodnik janikowskiego klubu - Janusz Humaj, a kierownikiem drużyny Eryk Woźniak. Zespół składał się z samych wychowanków MLKS Unia Janikowo. W kadrze mieliśmy kilkunastu zawodników z przeszłością na boiskach drugiej, trzeciej i czwartej ligi, co mamy nadzieje przełoży się na sukces. Po rundzie jesiennej sezonu 2013/2014 zajęliśmy pierwsze miejsce, a wszystkie rozegrane mecze zakończyły się naszym zwycięstwem. Inauguracyjny mecz z Zootechnikiem Kołuda Wielka obejrzało około tysiąc widzów. Wszyscy wierzymy, że piłka nożna w Janikowie zostanie odbudowana jak najszybciej.

W lutym 2014 roku doszło do zmiany na stanowisku pierwszego trenera w naszym Klubie. Janusza Humaja zastąpił Jacek Łukomski, który kontynuował świetną passę w rozgrywkach B-klasy. Zespół wygrał wszystkie mecze i uzyskał bezapelacyjny awans do wyższej klasy rozgrywkowej. Za namową całej drużyny, w ostatnim meczu sezonu trener Łukomski oficjalnie zakończył karierę piłkarską rozpoczynając spotkanie z Błyskawicą Broniewice w wyjściowej jedenastce. W sezonie 2013/2014 janikowianie zdobyli 60 punktów, strzelili 130 bramek, a stracili ich 20. Warto wspomnieć, że w meczu z Zagłębiem Piechcin - Mikołaj Kruszka zapisał się w historii strzelając setnego gola dla biało-niebieskich w rozgrywkach. Z kolei najlepszym strzelcem B-klasy był Dariusz Lewandowski, który miał na koncie trzydzieści trafień.

W sezonie 2014/2015 rozpoczęła się przygoda naszego Klubu w rozgrywkach pucharowych. Unia w premierowym meczu Pucharu Polski K-PZPN wyeliminowała czwartoligowy Piast Złotniki Kujawskie. W regulaminowym czasie gry było 2:2, po dogrywce 3:3, a w rzutach karnych biało-niebiescy wygrali 4:2. Bohaterem spotkania został niespełna siedemnastoletni bramkarz Tomasz Woźniak, który obronił rzut karny przy stanie 2:2 na osiem minut przed upływem dziewięćdziesięciu minut. Nasz golkiper obronił także "jedenastkę" w konkursie po dogrywce. W drugiej rundzie Unia wyeliminowała piątoligowy Pomorzanin Serock wygrywając 3:0. Opadliśmy po porażce 2:6 z czwartoligowymi rezerwami Zawiszy Bydgoszcz. Przygodę pucharową oceniono pozytywnie.

Rundę jesienną 2014 w rozgrywkach A-klasy również uznano za bardzo udaną. Na półmetku rozgrywek podopieczni trenera Łukomskiego byli liderami tabeli. Unici wygrali jedenaście meczów i doznali jednej porażki, którą później zweryfikowano jako walkower na korzyść janikowian ze względu na grę nieuprawnionego zawodnika w zespole Burzy Nowa Wieś Wielka. Wiosną biało-niebiescy odnieśli jedenaście zwycięstw, a pierwszy raz punkty stracili remisując na wyjeździe z GLZS Sadki. Awans do V ligi drużyna prowadzona przez Łukomskiego uzyskała 1.maja 2015 roku po wygranej w Strzelnie z tamtejszą Kujawianką, czyli na sześć kolejek przed końcem sezonu.

 

Najbliższe spotkanie

Legia ChełmżaUNIA JANIKOWO
Legia Chełmża   UNIA JANIKOWO
2018-04-28, 16:00:00


Statystyki przedmeczowe »

Reklama

Ostatnie spotkanie

UNIA JANIKOWOChemik Bydgoszcz
UNIA JANIKOWO 1:1 Chemik Bydgoszcz
2018-04-20, 17:00:00
    relacja »

Najbliższa kolejka

Najbliższa kolejka 24
Legia Chełmża - UNIA JANIKOWO
Sokół Radomin - Chemik Bydgoszcz
Notecianka Pakość - Pogoń Mogilno
Kujawiak Kowal - Wisła Nowe
Sparta Brodnica - Polonia Bydgoszcz
Chełminianka Chełmno - Start Warlubie
Cuiavia Inowrocław - Orlęta Aleksandrów Kujawski
Kujawianka Izbica Kujawska - Lider Włocławek
Naprzód Jabłonowo Pomorskie - Lech Rypin

Wyniki

Ostatnia kolejka 23
UNIA JANIKOWO 1:1 Chemik Bydgoszcz
Lech Rypin Notecianka Pakość
Orlęta Aleksandrów Kujawski Kujawianka Izbica Kujawska
Sokół Radomin Cuiavia Inowrocław
Start Warlubie Legia Chełmża
Polonia Bydgoszcz Chełminianka Chełmno
Wisła Nowe Sparta Brodnica
Pogoń Mogilno Kujawiak Kowal
Lider Włocławek Naprzód Jabłonowo Pomorskie

Statystyki drużyny