KS Unia Janikowo - strona oficjalna

Strona klubowa

Wyszukiwarka

Galeria zdjęć

Statystyki

Brak użytkowników
zalogowanych i 1 gość

dzisiaj: 321, wczoraj: 1948
ogółem: 2 215 144

statystyki szczegółowe

Logowanie

Aktualności

Rozmowa z Jackiem Łukomskim

  • autor: Redakcja, 2014-03-28 23:04

Będę życzył chłopkom wytrwałości i determinacji

Ponad sto siedemdziesiąt występów w janikowskim klubie jako zawodnik, duży szacunek kibiców, a także swoich podopiecznych. Trener, który ma przypieczętować pierwszy w historii awans KS Unia Janikowo, a także sięgnąć po kolejne sukcesy. Jacek Łukomski – z boiska zawsze schodził z podniesioną głową, od dziecka kibicował Zawiszy Bydgoszcz, założył Akademię Piłkarską w Inowrocławiu, a fanom biało-niebieskich życzy „3xC”. Ze szkoleniowcem rozmawiał kierownik drużyny – Eryk Woźniak.

Zdjęcie zostało zrobione podczas wystawy o janikowskiej piłce nożnej, która odbyła się w 2012 roku. Przedstawia oczywiście trenera Jacka Łukomskiego wraz z kierownikiem drużyny Erykiem Woźniakiem. Po kilku latach znów mających przyjemność współpracy. Wcześniej pracowali razem w zespole juniorów w MLKS Unia Janikowo.

Zapraszamy do przeczytania rozmowy z trenerem Łukomskim. Aby to zrobić kliknij na „więcej”.

Przez wiele lat był pan zawodnikiem MLKS Unia Janikowo. Jak ocenia pan grę w tym klubie?
- Zawsze miałem ambicje i chciałem grać w klubie z aspiracjami. Dwa awanse i zdobycie pucharu – cieszyły bardzo. Ciężko jest ocenić samego siebie. Spróbuję, choć skromny może nie będę. Patrząc na swoją grę przez pryzmat umiejętności popartych zaangażowaniem i profesjonalnym podejściem do reprezentowania barw Unii Janikowo - bardzo dobrze. Gole, zwycięstwa cieszyły – ale nawet po przegranym meczu - zawsze schodziłem z boiska z podniesioną głową. Ja schodziłem, a „serce i zdrowie” pozostało…

Oprócz Noteci Inowrocław, której jest pan wychowankiem, występował pan też w Zawiszy Bydgoszcz i Pogoni Mogilno. Jak wspomina pan tamte czasy?
- Myślałem, że w Unii będę „zawsze”. Moment odejścia był najsmutniejszym „piłkarskim” momentem”, a jednocześnie okazał się najpiękniejszym. Ofertę gry zaproponował mi klub, któremu od dziecka kibicowałem – Zawisza Bydgoszcz.  Cele były duże – budowa silnej piłkarskiej drużyny na miarę historii klubu. Niestety, nie trwało to zbyt długo i po ogromnych problemach organizacyjnych zostałem zawodnikiem Pogoni Mogilno. Nigdy nie lubiłem kompromisów – i tak jak zawsze – i w Pogoni dawałem sto procent swoich możliwości. Fajny klub. Miłe chwile. Zostało kilku dobrych znajomych. Mam co wspominać.

Po zakończeniu piłkarskiej przygody podjął pan się pracy trenerskiej. Rozpoczął pan szkolenie młodzieży w MLKS Unia Janikowo. Co nakłoniło pana do podjęcia się trenerskiego fachu?
- Grając w piłkę nigdy nie zapominałem o nauce. Jednocześnie łączyłem grę w Unii ze studiami i zdobywałem kolejne niezbędne kwalifikacje trenerskie. Nie wiedziałem tylko „gdzie i  kiedy”. Propozycja pracy trenerskiej została zaproponowana w klubie, w którym spędziłem najlepsze piłkarskie lata. Wróciłem na „stare śmieci”…

Następie postanowił pan założyć inowrocławską Akademię Piłkarską „Mały Piłkarz”. Skąd wziął się pomysł na ten projekt i czy długo zastanawiał się pan, aby go zrealizować?
- Plany były od dłuższego czasu. Zawsze „coś” stawało na przeszkodzie. Po jednej z warszawskich konferencji nt. szkolenia dzieci i młodzieży na świecie – Grassroots, wraz z Darkiem (Wasz były trener Eryku;)) [Dariusz Semenowicz – przypomnienie redakcji] zapadła decyzja. Jeśli nie teraz… No i powstała Dziecięca Akademia Piłkarska „Mały Piłkarz”.

Jak wyglądają treningi w pańskiej Akademii, z tego co wiemy, cieszy się ona dużą popularnością?
- Nauczanie elementów techniki piłkarskiej i sprawności ogólnej poprzez zabawę. Zabawa jest nauką, nauka – zabawą. Im więcej zabawy, tym więcej nauki.

Obecnie jest pan trenerem seniorskiej drużyny KS Unia Janikowo. Czy był pan zdziwiony propozycją pracy w janikowskim klubie?
- To tak jak napastnik otrzymałby podanie od „skrzydłowego” w polu karnym przeciwnika i miałby być zaskoczony. Czy zdziwiony? Samą propozycją nie (patrz. pytanie wyżej – wiedziałem, co chcę robić po zawieszeniu butów na kołku). Bardziej momentem, czasem, w którym to nastąpiło. (koniec lutego, środek okresu przygotowawczego a liga tuż, tuż mój drogi Kierowniku;)).

Jakie ma pan cele związane z prowadzeniem biało-niebieskich?
- Zawsze skupiam się na najbliższym spotkaniu. Ale tajemnicy nie odkryję, mówiąc, że „WSZYSCY” mamy zamiar cieszyć się w sobotę, 21 czerwca ok. godz. 19.00. A później, czas pokaże.

Czym różni się praca szkolenia młodzieży od prowadzenia seniorskiego zespołu?
- Różnice są ogromne. U dzieci nie ma gry „na wynik, tabeli”. Jest to sprawa drugorzędna. Nie występuje trening kondycyjny bez piłki. Spokojna nauka podstawowych elementów techniki i sprawności ogólnej oraz zabawa. Uczenie się piłki nożnej poprzez radość i przyjemność. Jest na to czas. A z seniorami. Każdy z dorosłych ma w sobie „coś” z dziecka, więc na Naszych treningach również występują formy zabawowe. Trzeba wiedzieć tylko kiedy. Piłka nożna dorosłych jest ukierunkowana na współzawodnictwo. Każdy przecież wie, że oceniać się będzie Nas na podstawie zwycięstwa, sukcesu, wyniku. Ale trzeba pamiętać, że „Czego Jaś się nie nauczył…”

Czego można życzyć panu przed zbliżającą się rundą wiosenną?
- To ja będę życzył chłopkom wytrwałości i determinacji do podnoszenia swoich umiejętności i realizacji założonych celów.  Oczywiście o zdrowiu nie zapomniałem. Dużo zdrówka Panowie. A wszystkim sympatykom Unii „3xC”. Żeby mogli oklaskiwać CAŁĄ drużynę, za walkę – na CAŁYM BOISKU, przez CAŁY mecz. 

Dziękuję za rozmowę.


 

Najbliższe spotkanie

Notecianka PakośćUNIA JANIKOWO
Notecianka Pakość   UNIA JANIKOWO
2018-10-20, 15:00:00


Statystyki przedmeczowe »

Reklama

Ostatnie spotkanie

UNIA JANIKOWOSparta Brodnica
UNIA JANIKOWO 0:0 Sparta Brodnica
2018-10-13, 15:00:00
    relacja »

Najbliższa kolejka

Najbliższa kolejka 12
Notecianka Pakość - UNIA JANIKOWO

Wyniki

Ostatnia kolejka 11
UNIA JANIKOWO 0:0 Sparta Brodnica
Kujawiak Kowal 1:0 Polonia Bydgoszcz
BKS Bydgoszcz 1:0 Cuiavia Inowrocław
Włocłavia Włocławek 1:0 Chełminianka Chełmno
Wisła Nowe 0:2 Legia Chełmża
Pogoń Mogilno 1:4 Orlęta Aleksandrów Kujawski
Unia Gniewkowo 1:2 Pomorzanin Toruń
Lech Rypin 6:1 Unia Solec Kujawski
Kujawianka Izbica Kujawska 2:2 Notecianka Pakość

Statystyki drużyny