Podsumowanie zimowych przygotowań

• autor: Redakcja, 2014-04-01 23:15

Odliczamy dni do piłkarskiej wiosny

W styczniu, kiedy na dworze było mroźno, dni były krótkie, a trenerem Janusz Humaj, piłkarze pierwszego zespołu rozpoczęli przygotowania do rundy wiosennej. Przygotowania bardzo długie, bo inauguracja rozgrywek w tym roku wypada dopiero w kwietniu. Janikowianie w ostatnią niedzielę skończyli okres przygotowawczy, a od poniedziałku, razem z nowym szkoleniowcem Jackiem Łukomskim skupiają się już na najbliższym meczu o punkty. Osiem rozegranych sparingów, kilku testowanych zawodników, a także pożegnania z drużyną tych, którzy zrezygnowali z gry. Zapraszamy do przeczytania podsumowania zimowych przygotowań do wiosny 2014 roku.

Aby zobaczyć całość kliknij na „więcej”.

TRANSFERY – czyli kto odszedł, a kto przyszedł do drużyny…
Do rozgrywek o mistrzostwo B-klasy na rundę jesienną zostało zgłoszonych dwudziestu pięciu zawodników. Ośmiu z nich, wiosną w barwach Unii z pewnością nie zobaczymy. Jeszcze w trakcie minionej rundy kontuzja z gry wykluczyła Dariusza Modlińskiego. Doświadczony obrońca zdecydował się na definitywny rozbrat z piłką, nie zdążył nawet zadebiutować w KS Unia Janikowo. Także w ciągu jesieni z występów w biało-niebieskich zrezygnował napastnik Adrian Napierała. W przerwie zimowej takie same decyzję podjęli bramkarze – Mateusz Biernacki i Jakub Walentowicz, a także napastnik Kamil Powała. Wśród tych zawodników, tylko ten pierwszy brał udział w trzech meczach. Pozostali podzielili los Modlińskiego i także nie mieli okazji zadebiutować. Zakończenie współpracy trenerskiej z klubem Janusza Humaja, było równoznaczne z rezygnacją z gry i zakończeniem owocnej kariery. Grający szkoleniowiec jesienią na boiskach pojawiał się czterokrotnie. Niedawno doszło także do wypożyczenia bramkarza Krzysztofa Stodólskiego do juniorów Zawiszy Bydgoszcz. Zawodnik ten był zgłoszony do rozgrywek B-klasy, ale debiutu nie zaliczył. Kontuzja odniesiona jesienią na treningu, uniemożliwiła dalsze występy w Unii Piotrowi Serwachowi, który też był zmuszony i zrezygnował. Ten defensywny pomocnik zaliczył pięć meczów mistrzowskich.

W kadrze pojawiło się trzech nowych zawodników. Zostali oni zgłoszeni do rozgrywek. Jako pierwszy do zespołu dołączył Krystian Kubiaczyk. Boczny obrońca przez ostatnie lata nigdzie nie grał, a wcześniej reprezentował barwy Piasta Kołodziejewo. Ponadto zdecydowano o dokooptowaniu dwóch wyróżniających się juniorów starszych – Dawida Pindla i Damiana Ojczenasza. Obaj to pomocnicy. Wiosną będą jeszcze występować w zespole młodzieżowym, ale w każdej chwili mogą pojawić się w składzie pierwszej drużyny.

Ponadto w czasie gier kontrolnych w biało-niebieskich zagrało trzech zawodników, którzy ostatecznie nie znaleźli się w kadrze na rundę wiosenną. W pierwszym sparingu wystąpił lewoskrzydłowy Kamil Pluciński, ale później zrezygnował z dalszych treningów. W drugim meczu podczas zimowych przygotowań w Unii zagrał obrońca Tomasz Wawrzyniak, który ostatecznie zdecydował się na powrót do Niemiec. Z kolei transfer Adriana Wysockiego z Notecianki Pakość nie doszedł do skutku z powodu wypożyczenia do LZS Kościelec. Napastnik ten wystąpił w dwóch sparingach.

W trakcie przygotowań do rundy wiosennej doszło także do bardzo ważnej zmiany na stanowisku trenera. Wspomnianego wcześniej Humaja zastąpił Jacek Łukomski, a w międzyczasie wakat wypełnił Dariusz Lewandowski.

ZIMOWE SPARINGI - czyli dobry prognostyk przed przyszłością:
- Unia – Dąb Barcin 2:3
- Unia – Noteć Inowrocław 4:2
- Unia – Noteć Łabiszyn 2:1
- Unia – Pogoń Mogilno 5:1
- Unia – Wełna Skoki 3:4
- Unia – Notecianka Pakość 3:6
- Unia – Czarni Wierzchosławice 6:1
- Unia – Kolorowi Krusza Zamkowa 6:0

Zimowe sparingi rozpoczęliśmy do wyjazdu do Inowrocławia i gry z a-klasowym Dębem Barcin. Prowadzeni wówczas przez trenera Humaja przegrali 2:3, a po obrazie meczu pozostawał niedosyt. Kolejnie w tym samym miejscu spotkaliśmy się z miejscową Notecią, która także na co dzień występuje w rozgrywkach A-klasy. Tym razem wygraliśmy 4:2 i byliśmy stroną zdecydowanie przeważającą. Następnie w Inowrocławiu zmierzyliśmy się w piątoligowcem z Łabiszyna. Po dobrym i emocjonującym meczu wygraliśmy 2:1. Kolejnie czekała na nas trzecioligowa Pogoń Mogilno. Sparing został rozegrany w Janikowie i był ostatnim, prowadzonym przez Humaja. Jak się okazało, mogileński zespół testował wielu zawodników. Ostatecznie wygraliśmy 5:1 i kto będzie pamiętał, czy trzecioligowiec grał w osłabionym składzie? Do Wągrowca na mecz z piątoligową Wełną Skoki jechaliśmy z tymczasowym-grającym trenerem Lewandowskim. Po ciekawym i emocjonującym meczu ulegliśmy 3:4. W trzech ostatnich grach kontrolnych trenerem był już Łukomski. Z Notecianką Pakość (trzecia liga) przegraliśmy 3:6. Później pewnie pokonaliśmy Czarnych Wierzchosławice (czwarta liga) 6:1 i Kolorowych Krusza Zamkowa (B-klasa) 6:0.

8 – sparingów

(ilość rozegranych meczów):

675 – Losik (8)
639 – Deresiewicz (8)
542 – Lewandowski Damian (8)
541 – Lewandowski Dariusz (8)
495 – Sirko (7)
478 – Wiśniewski (6)
470 – Zaleski (8)
464 – Nowicki (8)
417 – Karpiński P. (7)
377 – Kaczmarek (7)