Zapowiedź: Unia - Start Warlubie

• autor: Redakcja, 2016-08-05 16:02

Start Warlubie na starcie nowego sezonu

Trzy i pół roku na ten moment czekali kibice janikowskiej Unii, która po trzech awansach z rzędu znowu zagra w IV lidze kujawsko-pomorskiej. 6.sierpnia 2016 roku, czyli już jutro (sobota) na Stadionie Miejskim w Janikowie odbędzie się mecz pierwszej kolejki sezonu 2016/2017. Podopieczni trenera Jacka Łukomskiego podejmą spadkowicza z III ligi - Start Warlubie. Początek spotkania zaplanowano na godzinę 17:00.

Gminny Ludowy Zespół Sportowy „Start” Warlubie
Rok założenia: 1975
Barwy: żółto-niebieskie
Sukces: 2.miejsce w III lidze - 2013/2014

Start Warlubie trzynaście lat temu reaktywowało drużynę seniorską i zgłosiło zespół do rozgrywek istniejącej jeszcze wtedy w naszym województwie C-klasy. Po dziesięciu sezonach żółto-niebiescy znaleźli się w III lidze, co bez wątpienia było ich olbrzymim sukcesem, zarówno sportowym, jak i organizacyjnym.

W sezonie 2013/2014 Start zajął drugie miejsce w rozgrywkach ówczesnej III ligi kujawsko-pomorsko-wielkopolskiej. Dzięki temu o drużynie z Warlubia mówiono, iż jest trzecią siłą w województwie. Zaraz po Zawiszy Bydgoszcz i Olimpii Grudziądz. Sielanka miejscowości mającej niewiele ponad dwa tysiące mieszkańców nie trwała jednak zbyt długo, bo w poprzednim sezonie na kilka kolejek przed końcem rozgrywek niespodziewanie zarząd klubu zrezygnował z walki o utrzymanie i dwa ostatnie mecze oddał walkowerem. W efekcie czego żółto-niebiescy spadli do IV ligi będąc na jedenastym miejscu w tabeli.

Latem spekulowano, iż Start nie wystartuje w rozgrywkach w rozpoczynającym się jutro sezonie. Jednak w klubie z Warlubia doszło do kilku znaczących zmian, m.in. wybrano nowe władze, a także postawiono na nowego trenera. Obecnie szkoleniowcem jutrzejszego rywala Unii jest Marcin Stoppel, który dotychczas pracował z drużynami młodzieżowymi, jak i rezerwami Startu. W Warlubiu przeprowadzono także zmiany kadrowe, ale nie postawiono na rewolucję. Do klubu wróciło kilku byłych zawodników, którzy w przeszłości należeli do podstawowych graczy żółto-niebieskich. Postacią numer jeden GLZS Start Warlubie wciąż jest Michał Zarembski - były piłkarz m.in. Olimpii Grudziądz, który kilkukrotnie przymierzany był do gry w MLKS Unia Janikowo. Z pewnością ciekawostką jest fakt, iż Zarembski urodził się w… Janikowie.

W przerwie letniej żółto-niebiescy rozegrali cztery sparingi. Dwa z nich wygrali, jeden zakończył się remisem i jeden porażką. Bilans bramkowy: 10 - 4. Najskuteczniejszym strzelcem w grach kontrolnych był wspomniany wcześniej Zarembski, który zdobył trzy gole.

Historia spotkań Unii Janikowo ze Startem Warlubie jest dość krótka, gdyż miała miejsce tylko w sezonie 2012/2013 w rozgrywkach, w których nasz jutrzejszy rywal zapewnił sobie awans do III ligi. W rundzie jesiennej na stadionie w Warlubiu po bardzo emocjonującym meczu biało-niebiescy mimo prowadzenia po bramce Przemysława Kędziory przegrali 1:2, po golach Michała Klamczyńskiego i Adama Marksa. Nikt z wymienionych piłkarzy nie gra już w obu klubach. Warto jednak zaznaczyć, iż w spotkaniu tamtym wystąpiło kilki zawodników, którzy wciąż reprezentują Unię, a mowa tutaj o Macieju Sirko, Krzysztofie Wiśniewskim, Dawidzie Deresiewiczu i Dariuszu Lewandowskim (ze Startem może rozegrać siedemdziesiąty mecz ligowy w janikowskim klubie). Ponadto potyczkę z ławki rezerwowych oglądał Martin Nowicki. Jak wszyscy pamiętamy zimą biało-niebiescy zostali wycofani z rozgrywek, przez co mecz w Janikowie nie odbył się, a Start dopisał sobie trzy punkty poprzez walkower.

Jak pisaliśmy wcześniej, jutrzejszy mecz poprowadzi trójka sędziowska z Bydgoszcz. Jako główny Krzysztof Kanclerz, a jego asystentami będą Marcin Modry i Łukasz Reinowski.