Numery na koszulkach

• autor: Redakcja, 2017-02-10 06:45

Numery na koszulkach: 1, 2

W minionym roku w cyklu "Ekstraklasowi Unici" statystycznie co miesiąc mieliśmy okazję przyjrzeć się bliżej byłym piłkarzom janikowskiego klubu z przeszłością w najwyższej klasie rozgrywkowej w Polsce. W tym roku postanowiliśmy stworzyć nowy cykl pt. "Numery na koszulkach". W naszych nowych tekstach będzie można bacznie prześledzić historię poszczególnych numerów na koszulkach zawodników grających w biało-niebieskich barwach w XXI wieku. Zapraszamy do pierwszej lektury, w której bliżej przyjrzymy się temu, kto występował w Unii z numerami 1 i 2.

Kliknij na "więcej"

Numer 1
W drużynach piłkarskich numer 1 należy do bramkarzy, choć jak zawsze znaleźć można wyjątki potwierdzające regułę. W XXI wieku w zespole Unii z numerem tym grał Marcin Ciesielski, który "jedynkę" przejął po odchodzącym z klubu Leszku Liseckim. W 2006 roku numer 1 od popularnego "Boczka" na mecz pucharowy "pożyczył" Tomasz Kościukiewicz. Po odejściu z Unii Ciesielskiego numer 1 trafił do Andrzeja Szyszko, który nie zdołał zadebiutować w oficjalnym meczu biało-niebieskich nie licząc zespołu rezerw. Następnie z "jedynką" janikowskiej bramki strzegł Michał Zawadzki. Sezon 2010/2011 meczem pucharowym z numerem 1 zainaugurował Marcin Piesik, jednak w rozgrywkach ligowych przejął on inne oznaczenie. Kolejnie numer ten należał do Roberta Tomaszewskiego, który kilka spotkań zaliczył również z innymi numerami. W latach 2013-2016 numer 1 należał do Tomasza Woźniaka. Być może teraz ponownie przyjmie on "jedynkę".

Numer 2
Z numerem tym w janikowskiej drużynie przeważnie grali obrońcy, choć zdarzało się, że "dwójka" należała do defensywnych pomocników. Zaczynając historię numeru 2 w XXI wieku wspomnieć trzeba Dariusza Modlińskiego. Po jego odejściu z Unii numer ten przejął Radosław Budnicki. W jednym meczu wyjątkowo z "dwójką" na plecach jako zawodnik z pola zagrał etatowy bramkarz - Marcin Ciesielski. Kolejnie numer ten należał do Mateusza Nowaczyka, który później grał również z innymi oznaczeniami. Z numerem 2 w biało-niebieskich grali także: Paweł Jurgielewicz, Dawid Kamorwski i Amadou Morou. Ten ostatni zarówno wcześniej, jak i później również występował z innymi numerami. Następnie z "dwójką" grał Bartosz Wrzesiński i Tomasz Wawrzyniak. Gdy podjęto decyzję o odbudowie janikowskiej piłki i do klubu przyszedł Modliński, oczywiste było to, że wróci on do swojego dawnego numeru. Ze względu na kontuzję nie było mu jednak dane zagrać w rozgrywkach ligowych i zimą 2014 roku postanowił zakończyć piłkarską przygodę. Numer 2 przejął wtedy wchodzący do pierwszego zespołu Dawid Pindel. Od sezonu 2014/2015 z "dwójką" gra Jakub Losik. Zawodnik ten już wcześniej chciał nosić ten numer na koszulce, jednak musiał ustąpić starszemu koledze i cierpliwie czekać na swój czas.