Będzie reforma rozgrywek młodzieżowych?

• autor: Redakcja, 2017-02-15 22:21

Express Bydgoski o reformie rozgrywek młodzieżowych

Kujawsko-Pomorskie Związek Piłki Nożnej rozważa przeprowadzenie reformy rozgrywek młodzieżowych. Dotyczyłaby ona lig juniorów starszych i młodszych, trampkarzy, a także młodzików. Jeśli wejdzie w życie, to już od przyszłego sezonu, czyli 2017/2018. O planach K-PZPN napisał Express Bydgoski. Wszystkich zainteresowanych zachęcamy do przeczytania prasówki. Aby zapoznać się z tekstem Marcina Karpińskiego, kliknij na "więcej".

Kliknij na "więcej".

Obecny system rozgrywek młodzieżowych na szczeblu Kujawsko-Pomorskiego Związku Piłki Nożnej ma przejść gruntowną reformę. Nowy projekt zaplanowano od sezonu 2017/2018.

Jak udało nam się dowiedzieć, Wydział Szkolenia KPZPN wraz z Wydziałem Gier i Ewidencji podjął działania w celu zmodyfikowania rozgrywek młodzieżowych w naszym województwie. - Nasze reprezentacje związkowe wypadają ostatnio blado. Nie mamy nawet zespołu w Centralnej Lidze Juniorów. Liczymy zatem, że nowy system rozgrywek poprawi poziom naszych drużyn, a poza tym nie powinno być już w danych kategoriach wiekowych wyników dwucyfrowych. W innych związkach taki system już działa i trenerzy go sobie chwalą - mówi wiceprezes KPZPN Michał Dołożenko.

Zamiast dotychczasowych zmagań w lidze juniorów, toczyć się będą rozgrywki Juniora A na trzech poziomach - I liga, II liga i III liga (prawdopodobnie w 4 grupach). Dotychczasowi juniorzy młodsi mają występować w Juniorach B. Jednak w tej kategorii trzecich lig zaplanowano wstępnie osiem. Trampkarze walczyć mają w Juniorach C. W tym wypadku formuła III ligi byłaby już mocno poszerzona, składałaby się z 14 III lig. Z kolei młodzicy oprócz I ligi graliby też w czterech drugich ligach i 16 trzecich. Projekt Nowego Modelu Rozgrywek KPZPN ma na celu wyrównać poziom rozgrywek młodzieżowych, poprawić selekcję zespołów i zawodników, przynieść korzyści szkoleniowe oraz podnieść atrakcyjność rozgrywek (system awansów i spadków).

Pozwala też rozegrać zalecaną pod względem szkoleniowym ilość spotkań w rundzie:
- przy 8 zespołach - po 14 meczów w rundzie (mecze i rewanż)
- przy 7 - po 12 meczów
- przy 6 i 5 - minimum 10 i 8 spotkań
- dodatkowo mają się odbywać spotkania dla mistrzów grup, mecze lub turnieje barażowe w celu wyłonienia awansów do wyższych ligi.

Runda jesienna ma mieć charakter szkoleniowo-selekcyjny, z uwzględnieniem awansów i spadków z lig. Ponadto zespołowi awansującemu z powodu uzasadnionych przyczyny przysługuje prawo odmowy awansu. Projekt rozgrywek, które miałyby się rozpocząć od sezonu 2017/2018 jest w opracowaniu i będzie jednym z punktów dyskusji podczas najbliższego posiedzenia zarządu KPZPN. Struktura nowego modelu zmagań zostanie utworzona na podstawie zajętych miejsc w sezonie 2016/2017 oraz dodatkowo zgłoszonych zespołów.

Ewentualne uwagi i opinie przedstawiciele klubów mogą kierować do KPZPN do 21 lutego.