Zapowiedź: Unia - Sparta Brodnica

• autor: Redakcja, 2017-03-17 00:11

O przysłowiowe sześć punktów na początek wiosny

I już jest, a w zasadzie za chwilę będzie… Pierwszy meczu w 2017 roku o punkty, w dodatku o przysłowiowe sześć oczek. Na otwarcie wiosennych rozgrywek ligowych Unia na Stadionie Miejskim w Janikowie podejmie bowiem Spartę Brodnica. Zarówno biało-niebiescy, jak i żółto-czarni za zadanie w pierwszym etapie nowej rundy będą mieli uciekać przed strefą spadkową. Obie drużyny w ligowej tabeli dzieli tylko jeden punkt. Zapowiada się więc ciekawa inauguracja, dlatego serdecznie zapraszamy wszystkich sympatyków piłki nożnej w naszym mieście do dopingowania zespołu prowadzonego przez trenera Jacka Łukomskiego. Pierwszy gwizdek sędziego - Szymona Raniszewskiego z Bydgoszczy rozbrzmi w sobotę, tj. 18.marca o godzinie 14:00. Przypomnijmy, że w rundzie jesiennej spadkowicz okazał się lepszy od beniaminka - Sparta pokonała Unię 2:1.

Brodnicki Klub Sportowy „Sparta” Brodnica
Rok założenia: 1924
Barwy: żółto-czarne
Największy sukces: gra w III lidze

Obecnie trenerem Sparty Brodnica jest Łukasz Ciechanowski. Poprzednio brodniczan szkolił Dariusz Koprowski. W trakcie rundy jesiennej zastąpił on na tym stanowisku Waldemara Jarzyńskiego. Żółto-czarni zajmują dwunaste miejsce w tabeli IV ligi kujawsko-pomorskiej. Jutrzejszy przeciwnik Unii do tej pory zgromadził dwadzieścia punktów, czyli o jedno oczko więcej niż janikowianie. Sparta jesienią odniosła sześć zwycięstw, dwukrotnie zremisowała i doznała dziesięciu porażek. Brodniczanie na ligowych boiskach strzelili dwadzieścia sześć goli, czyli tyle samo, co podopieczni trenera Jacka Łukomskiego. Stracili natomiast trzydzieści dwie bramki. Drużyna prowadzona przez Koprowskiego zdecydowanie lepiej radzi sobie u siebie. W delegacjach piłkarze Sparty wygrali tylko jeden mecz, dwa zremisowali i sześć razy schodzili z boiska pokonani (bramki 8-21). W kolejce zamykającej rok 2016, zespół z Brodnicy przegrał na wyjeździe z Łokietkiem Brześć Kujawski 1:3. Najskuteczniejszym strzelcem żółto-czarnych jest Marcin Rupiński, który ma sześć trafień na koncie.

W Janikowie wszyscy mają nadzieję, że po awansie do ćwierćfinału Pucharu Polski K-PZPN, Unia złapie wiatr w żagle i rok 2017 udanie rozpocznie także w rozgrywkach ligowych. Warto dodać, że na debiut w KS Unia Janikowo czekają nowi zawodnicy, czyli Patryk Jurkiewicz i Artur Olszanowski. Po raz pierwszy w spotkaniu mistrzowskim zagrać może z kolei Natan Zniszczol. Przypomnijmy, że oficjalny debiut ma on jednak za sobą, bowiem wystąpił w pucharowej potyczce ze Startem Radziejów.

W rundzie jesiennej Unici przegrali w Brodnicy 1:2. W 6.minucie wynik otworzył Grzegorz Bała, a dwanaście minut później wyrównującego gola zdobył Patryk Straszewski. Jeszcze przed przerwą - w 32.minucie Sebastian Pacek zapewnił trzy punkty spadkowiczowi z III ligi kujawsko-pomorsko-wielkopolskiej.

Po tym meczu wydawało się, że Sparta walczyć będzie o powrót do III ligi, jednak tabela pokazuje, że wiosną czeka ją walka o utrzymanie. Przypomnijmy, że na chwilę obecną z rozgrywek IV ligi spada pięć ostatnich zespołów (14-18 miejsca). W przypadku ewentualnego spadku drużyn trzecioligowych, z naszej grupy spadnie o daną liczbę więcej klubów, np. spada jeden trzecioligowiec z województwa kujawsko-pomorskiego - spada jedna drużyna więcej z IV ligi. Warto również dodać, że od nowego sezonu - 2017/2018 IV liga liczyć będzie szesnaście miejsc.

Historia meczów ze Spartą Brodnica:
Lata sześćdziesiąte:
1966/67: 1:4, 5:0
1967/68: 5:0, 2:3
1969/70: 0:2, 6:0

2000/2001 - stara III liga:
Sparta - Unia 1:3 (Dulas - J. Kot, Kuczyński, Łukomski)
Unia - Sparta 0:2 (Bała, Zgórka) - przerwany w 55. minucie; zweryfikowany jako walkower 0:3

2001/2002 - stara III liga
Unia - Sparta 0:1 (Bała)
Sparta - Unia 0:1 (Kuźmińczuk)

Sparing - lato 2002:
Sparta - Unia 2:5 (Kuczyński 2, Kuźmińczuk 2, Żaglewski)

2002/2003 - stara III liga
Unia - Sparta 4:0 (Łukomski, Kuczyński, Krysiak, Rosiak)
Sparta - Unia 2:0 (Zabłocki, Pliszka)

2011/2012 - nowa III liga
Sparta - Unia 1:1 (Zagdański – M. Kot)
Unia - Sparta 1:0 (Biłoszewski)

2012/2013 - IV liga
Unia - Sparta 1:1 (Lewandowski - Kozłowski)
Sparta - Unia 3:0 (walkower)

2016/2017 - IV liga
+ Sparta - Unia 2:1 (Bała, Pacek - Straszewski)

Razem: 18 meczów: 8 zwycięstw, 8 porażek, 2 remisy, bramki: 36-25.