Numery na koszulkach

• autor: Redakcja, 2017-08-14 11:39

Numery na koszulkach: 15, 16

Zachęcamy do przeczytania kolejnego wydania „Numerów na koszulkach”. W sierpniowym wydaniu zapoznamy się z historią numeru 15 i 16. Z „piętnastką” w XXI wieku występowało trzynastu zawodników: sześciu obrońców, trzech pomocników i czterech napastników. Natomiast, jeżeli chodzi o numer 16, to oznaczonych nim było osiemnastu piłkarzy. Po sześciu z każdej pozycji, z wyjątkiem oczywiście bramkarza.

Kliknij na "więcej".

Numer 15
Numer 15 na początku XXI wieku należał do Michała Orlika - obecnego trenera juniorów starszych naszego Klubu. Po jego odejściu „piętnastkę” przejęli kolejno inni wychowankowie - Leszek Piątkowski i Krzysztof Misiąg. Następnie z tym oznaczeniem na koszulce występował pozyskany z Arki Gdynia - Rafał Jeziorski, który w Unii grał w latach 2004-2006. Na zapleczu Ekstraklasy z numerem 15 w biało-niebieskich wystąpiło łącznie trzech zawodników. W rundzie jesiennej najpierw z „piętnastką” grał Adam Kardasz, a później Stefan Todorow. Obu piłkarzy nie było w Janikowie już zimą 2007 roku, przez co w rundzie rewanżowej z numer ten miał Tadeusz Tyc. Następnie jesienią 2007 roku tym numerem oznaczeni byli wychowankowie: Piotr Bachanek, a zaraz po nim Bartosz Komsta. W latach 2008-2009 numer 15 należał do Waldemara Kaźmierczaka. Sezon 2009/2010 to również dwóch zawodników z „piętnastką”: jesień - Marcin Łojewski, a wiosna - Maciej Sirko. Po odejściu tego ostatniego, latem 2011 roku numer 15 przejął Dawid Deresiewicz. W rundzie jesiennej sezonu 2012/2013, a następnie od początku reaktywacji seniorskiej piłki nożnej w Janikowie, z oznaczeniem tym niezmiennie gra wspomniany wcześniej Sirko.

Numer 16
Maciej Wódkiewicz, zanim nie otrzymał koszulki z numerem 5, grał z numerem 16. Było to ponad siedemnaście lat temu. Następnie z „szesnastką” na plecach występował Wojciech Grabarski. W sezonie 2003/2004 jesienią numer ten należał do Łuksza Pachelskiego, a wiosną do Bartłomieja Grzelaka. W kolejnym sezonie z „szesnastką” grali odpowiednio: Michał Parszewski i Wojciech Jarmuż. Ten ostatni po roku w Unii został wypożyczony do Zdroju Ciechocinek, wówczas numer 16 przejął Sebastian Iwanicki. Na zapleczu ekstraklasy, podobnie jak z „piętnastką”, tak i z „szesnastką” w barwach Unii występowało trzech piłkarzy. Mowa tutaj o Aleksandarze Atanackoviciu, Zbigniewie Witkowskim (obaj w rundzie jesiennej) i Piotrze Wilku (runda wiosenna), który w janikowskim klubie grał także w pierwszej rundzie kolejnego sezonu. Wiosną 2008 roku z numerem 16 grał Łukasz Ślifirczyk. Z kolei jesienią 2008 numer ten należał do Łukasza Gikiewicza. Następnie z numerem tym grali wychowankowie janikowskiego klubu, czyli kolejno: Bartosz Komsta, Filip Jagielski i Krzysztof Lenckowski. Wiosną 2011 roku numerem 16 oznaczony był Tomasz Nowacki. Po jego odejściu z numerem tym grał Łukasz Chomik, a później Damian Olejnik. Od sezonu 2013/2014 numer 61 należy do Damiana Lewandowskiego