Zapowiedź: Unia - Sparta

• autor: Redakcja, 2017-09-29 16:19

Dwudzieste starcie Unii ze Spartą Brodnica

Sobota, 30.września 2017 roku, godzina 16:00, Stadion Miejski im. Bolesława Ciesielskiego w Janikowie, mecz 9.kolejki IV ligi kujawsko-pomorskiej, w którym Unia podejmie Spartę Brodnica. Wszystkich sympatyków piłki nożnej w naszym mieście serdecznie zapraszamy do dopingowania biało-niebieskich! Jest to bardzo ważne spotkanie dla janikowian, którzy walczą o opuszczenie strefy spadkowej. W poprzednim sezonie, Unia nie potrafiła pokonać Sparty. W rundzie jesiennej na wyjeździe przegraliśmy 1:2, z kolei wiosną u siebie zremisowaliśmy 0:0. Miejmy nadzieję, że powiedzenie „do trzech razy sztuka”, okaże się w tym przypadku trafne. Będzie to dwudziesty mecz pomiędzy Unią, a Spartą w historii.

Brodnicki Klub Sportowy „Sparta” Brodnica
Rok założenia: 1924
Barwy: żółto-czarne
Największy sukces: gra w III lidze

Przed sezonem Sparta Brodnica uznawana była za jednego z głównych faworytów w walce o awans do III ligi. Póki co, żółto-czarni zajmują dziesiąte miejsce w tabeli z dorobkiem jedenastu punktów. Podopieczni trenera Łukasza Kaliszewskiego jak dotąd wygrali trzy mecze, ponosząc tyle samo porażek oraz notując dwa remisy. Brodniczanie zdecydowanie lepiej radzą sobie na własnym boisku. W dotychczasowych spotkaniach tego sezonu, na wyjeździe ani razu nie odnieśli zwycięstwa. W delegacjach dwukrotnie remisowali i tyle samo razy schodzili z boiska pokonani. W poprzedniej kolejce, Sparta u siebie pokonała Start Warlubie 2:0. Najlepszym strzelcem drużyny żółto-czarnych jest Adam Reise, który dotychczas zdobył sześć bramek. Napastnik ten zespół Sparty wzmocnił latem tego roku przychodząc właśnie z klubu z Warlubia, gdzie również należał do piłkarzy mających najwięcej goli na koncie. Łączny stosunek bramkowy podopiecznych Kaliszewskiego wynosi 15 - 17.

W dniu jutrzejszym przed szansą rozegrania jubileuszowego, trzydziestego ligowego meczu w barwach naszego Klubu stanie Kacper Kumor, który w poprzedniej kolejce pauzował za cztery żółte kartki. Warto też dodać, iż będzie to dwudzieste mistrzowskie spotkanie Unii odkąd trenerem jest Adam Topolski. Dwóch zawodników biało-niebieskich w przeszłości było przymierzanych do gry w Sparcie Brodnica. Mowa tutaj o Radosławie Kaniku i Kacprze Wróblewskim.

W poprzednim sezonie, Unia nie potrafiła wygrać ze Spartą. W Brodnicy, jesienią janikowianie przegrali 1:2. Wówczas bramki dla gospodarzy strzelili: Grzegorz Bała i Sebastian Pacek. Dla Unii honorowe trafienia zaliczył Patryk Straszewski. Żaden z wymienionej trójki zawodników nie gra już w danych klubach. Wiosną w Janikowie padł bezbramkowy remis.

Historia meczów Unii ze Spartą Brodnica:
Lata sześćdziesiąte:
1966/67: 1:4, 5:0
1967/68: 5:0, 2:3
1969/70: 0:2, 6:0

2000/2001 - stara III liga:
Sparta - Unia 1:3 (Dulas - J. Kot, Kuczyński, Łukomski)
Unia - Sparta 0:2 (Bała, Zgórka) - przerwany w 55. minucie; zweryfikowany jako walkower 0:3

2001/2002 - stara III liga
Unia - Sparta 0:1 (Bała)
Sparta - Unia 0:1 (Kuźmińczuk)

Sparing - lato 2002:
Sparta - Unia 2:5 (Kuczyński 2, Kuźmińczuk 2, Żaglewski)

2002/2003 - stara III liga
Unia - Sparta 4:0 (Łukomski, Kuczyński, Krysiak, Rosiak)
Sparta - Unia 2:0 (Zabłocki, Pliszka)

2011/2012 - nowa III liga
Sparta - Unia 1:1 (Zagdański – M. Kot)
Unia - Sparta 1:0 (Biłoszewski)

2012/2013 - IV liga
Unia - Sparta 1:1 (Lewandowski - Kozłowski)
Sparta - Unia 3:0 (walkower)

2016/2017 - IV liga
+ Sparta - Unia 2:1 (Bała, Pacek - Straszewski)
+ Unia - Sparta 0:0

Razem: 19 meczów: 8 zwycięstw, 8 porażek, 3 remisy, bramki: 36-25.

UNIA JANIKOWOWarta Międzychód
UNIA JANIKOWO   Warta Międzychód