Zapowiedź: Unia - Polonia

• autor: Redakcja, 2017-10-27 20:05

Starcie z najbardziej utytułowanym klubem rozgrywek IV ligi

W sobotę, czyli 28.października 2017 roku na Stadionie Miejskim im. Bolesława Ciesielskiego w Janikowie w ramach 13.kolejki IV ligi kujawsko-pomorskiej, Unia podejmie beniaminka rozgrywek - Polonię Bydgoszcz. Mecz został zaplanowany na godzinę 12:00. Obie drużyny ostatni raz zmierzyły się ze sobą w spotkaniu kontrolnym zimą 2015 roku. Wówczas janikowianie doznali porażki 1:2. Mamy nadzieję, że podopieczni trenera Adama Topolskiego będą kontynuować dobrą passę i po raz drugi z rzędu zgarną przed własną publicznością komplet punktów. Wszystkich kibiców zapraszamy na mecz. Podobnie, jak w czasie przerwy poprzedniego spotkania w Janikowie, tak i tym razem odbędzie się losowanie nagród spośród fanów posiadających wejściówki.

W przerwie meczu odbędzie się losowanie nagród dla kibiców posiadających bilety i karnety. Ponadto w kasie przed wejściem na stadion będzie można zakupić kalendarze klubowe w cenie 10 zł. Zapraszamy także do korzystania ze stoiska gastronomicznego, gdzie do nabycia tradycyjnie będą kiełbaski z grilla oraz gadżety.

Klub Piłkarski „Polonia” Bydgoszcz
Data założenia:
14.maja 1920 roku
Barwy: biało-czerwone
Największe sukcesy:
- 5.miejsce w ekstraklasie – 1960 rok
- ¼ finału Pucharu Polski – 1955 rok, 1968 rok

Polonia Bydgoszcz to najbardziej utytułowany klub spośród wszystkich czwartoligowców z naszego województwa. Największym sukcesem biało-czerwonych jest gra w ekstraklasie i zajęcie w niej piątego miejsce w 1960 roku. Ponadto warto dodać, że Polonia dwukrotnie znalazła się w ¼ finału Puchar Polski. Było to jednak kilkadziesiąt lat temu. Obecnie Polonia po dwóch sezonach spędzonych w V lidze, jest beniaminkiem czwartoligowych rozgrywek. Bydgoszczanie awans zapewnili sobie dzięki zajęciu drugiego miejsca w pierwszej grupie V ligi kujawsko-pomorskiej.

Trenerem beniaminka z Bydgoszczy jest 46-letni Włodzimierz Korecki, który kilkanaście lat temu wraz z zawodnikiem naszego Klubu - Robertem Tomaszewskim występował w bydgoskim Chemiku. Jak radzi sobie prowadzony przez niego zespół w obecnym sezonie? Gdyby nie fakt, iż K-PZPN anulował przyznanego wcześniej walkowera na korzyść jego drużyny w meczu z Naprzodem Jabłonowo Pomorskie, Polonia zajmowałaby obecnie trzecie miejsce w tabeli. W związku z tym, iż podjęto decyzję, że spotkanie ma zostać rozegrane w innym terminie, jutrzejszy rywal Unii, znajduje się na siódmej lokacie.

Na siódme miejsce Polonia zapracowała dziewiętnastoma punktami, na które złożyło się sześć zwycięstw, jeden remis i cztery porażki. Stosunek bramkowy biało-czerwonych wynosi aktualnie 24-19. W poprzedniej kolejce, bydgoszczanie doznali porażki na własnym boisku ze Startem Warlubie 2:5. Mimo to, w przeciągu dotychczasowych meczów, Polonia lepiej radzi sobie u siebie. Zawodnikiem drużyny prowadzonej przez trenera Koreckiego, jest Adam Kardasz. Piłkarz ten w rundzie jesiennej sezonu 2006/2007 reprezentował barwy Unii Janikowo grającej na zapleczu ekstraklasy. Z kolei gracz naszego Klubu - Radosław Kanik, w latach 2012-2014 był związany właśnie z Polonią. W jutrzejszym meczu na pewno nie zagra pauzujący za czerwoną kartkę Unita - Dariusz Lewandowski.

Ostatni mecz pomiędzy obiema drużynami został rozegrany w ramach sparingu, 25.lutego 2015 roku w Bydgoszczy. Wówczas czwartoligowa Polonia pokonała a-klasową Unię 2:1. Gole dla gospodarzy zdobyli: Mateusz Onysk i Michał Stolarski, a dla janikowian Adrian Wysocki, który aktualnie jest zawodnikiem Zootechnika Kołuda Wielka.

Przypomnijmy, iż Polonia jest beniaminkiem tegorocznych rozgrywek IV ligi. Ostatni raz janikowianie rywalizowali o punkty z biało-czerwonymi bydgoszczanami w sezonie 2012/2013, kiedy to na wyjeździe Unia przegrała 1:3, a wiosną ze względu na wycofanie się janikowskiego klubu, Polonii przyznano walkower 0:3. Także ostatni raz na meczu ligowym Polonia była obecna w Janikowie 11.listopada 2003 roku, a mecz zakończył się zwycięstwem biało-niebieskich 3:1. Poniżej przedstawiamy pełną historię starć Unii z Polonią:

Poniżej prezentujemy szczegółową historię spotkań janikowskiej drużyny z Polonią Bydgoszcz:
+ 1972/1973, Polonia – Unia 1:0 / Unia – Polonia 0:1 – klasa okręgowa
+ 1994/1995, Polonia – Unia 0:0 / Unia – Polonia 1:4 – klasa okręgowa
+ 1995/1996, Polonia – Unia 4:3 / Unia – Polonia 3:1 – klasa okręgowa
+ 10.11.2001, Unia – Polonia 1:0 (Nadolski) – III liga
+ 02.06.2002, Polonia – Unia 2:0 (Maziarz, Kleszczewski) – III liga
+ 09.11.2002, Polonia – Unia 1:1 (Andraszak – Florek) – III liga
+ 14.06.2003, Unia – Polonia 0:0 – III liga
+ 11.11.2003, Unia – Polonia 3:1 (Grzelak, Ziemiński, Bajdziak – Kleszczewski) – III liga
+ 19.02.2011, Polonia – Unia 1:3 (Pawełczak – Lisiecki, Zaleski, Kanik) – sparing
+ 13.10.2012, Polonia – Unia 3:2 (Kawałek, Sawicki, Raszka – Kędziora, Deresiewicz) – IV liga
+ wiosna 2013, Unia – Polonia 0:3 (walkower) – IV liga
+ 23.07.2014, Unia – Polonia 1:3 (Plewa – Sawicki 2, Laskowski) – sparing
+ 25.02.2015, Polonia – Unia 2:1 (Onysk, Stolarski – Wysocki) – sparing

Razem: 16 meczów (4 wygrane / 3 remisy / 9 porażek), bramki: 19 – 27.

Unia GniewkowoUNIA JANIKOWO
Unia Gniewkowo   UNIA JANIKOWO