Rozmowa z Adamem Topolskim

• autor: Redakcja, 2017-11-27 13:11

Całemu Klubowi życzę jak najlepiej

Zapraszamy do przeczytania rozmowy z trenerem Adamem Topolskim, którą przeprowadziliśmy po ostatnim meczu rundy jesiennej w Aleksandrowie Kujawskim. Podczas wywiadu, szkoleniowiec opowiedział o tym, co będzie najmilej wspominał ze swojej pracy w Unii, a także odpowiedział na pytania czy długo zastanawiał się zanim objął biało-niebieskich oraz czy nie będzie mu brakowało ławki trenerskiej.

Co trener będzie najmilej wspominał z pracy w Unii?

- Najmilej będę wspominał na pewno to, że spotkałem bardzo fajnych chłopaków, którzy chcieli trenować i mam dużą satysfakcję, że wprowadziłem paru młodych chłopców, którzy dzisiaj są już piłkarzami ogranymi. Przyszłościowo to może fajnie wyglądać, dlatego pracowałem tutaj żeby jakiś ślad zostawić. Myślę, że to mi się udało. Najważniejsze, że miałem wspólny język z piłkarzami i jak się okazuje w ostatnim meczu było widać to, że bardzo chcą wygrać i bardzo fajnie się ze mną pożegnać.

Ciężko było podjąć decyzję o rozpoczęciu pracy w naszym Klubie?

- Na pewno to nie była prosta decyzja, bo już wcześniej chciałem w domu odpocząć. Od października przeszedłem na emeryturę i raczej już wcześniej bardziej widziałem się w pracy z młodzieżą, chciałem rozwijać talenty piłkarskie, ale przyszła propozycja z Janikowa. Zadzwonił do mnie Eryk, zaprosiłem go do siebie z ówczesnym prezesem, gdzie dyskutowaliśmy. Widziałem, że był sens prowadzenia tego zespołu. Przekonało mnie to, że prawie cały zespół jest z Janikowa, a to jest sztuka, że na przykład na kadrę dwudziestu czterech zawodników, dwudziestu jeden było z Janikowa, a trzech przyjezdnych, a praktycznie tak tutaj jest. Ponadto przekonała mnie dobra baza, czyli dobre warunki do treningów, a ja nie chciałem tylko przyjeżdżać żeby być obecnym na treningu, ale chciałem coś robić na tym treningu i przede wszystkim szkolić piłkarzy w przeszłości weszli do pierwszego zespołu, żeby się rozwijali, a niektórzy - żeby mogli grać wyżej niż w IV lidze. To mi się udało. W meczu z Orlętami kolejnym zawodnikiem, którego wprowadziłem do zespołu był Łozowicz. W pierwszym składzie grał na przykład Rusznica, niemalże wszystkie mecze w wyjściowym składzie jesienią zaczynał Natan Zniszczol. Niektórych juniorów, bym powiedział, że nieraz wyciągałem na siłę, ale chciałem żeby byli pchani oni przeze mnie do gry w seniorach, bo to oni są przyszłością Unii. Myślę, że przy piłkarzach, którzy są na dobrym poziomie, którzy stanowią trzon zespołu, ci młodzi tylko zyskali. Fajnie, że udało nam się załatwić Przemka Kędziorę, bo dał nam dużo jakości i jak się okazuje bardzo nam pomógł w tym wyniku sportowym. Chciałem Przemkowi za to podziękować, że dał się namówić na grę w tym zespole, bo na pewno umiejętności ma dużo, dużo wyższe, jak na poziom czwartoligowy.

Czy będzie trenerowi brakowało adrenaliny na ławce trenerskiej?

- Na pewno będzie mi bramkowało ławki trenerskiej. Na razie cieszę się, że kończę z trenerką, że nie będę miał tych stresów, bo człowiek myśli, że w tych niższych ligach nie ma po co się stresować i denerwować, ale jak się takie mecze niekiedy przegrywało, jak my przez rzuty karne żeśmy sami sobie problem stwarzali, to to trochę bolało i człowiek to bardzo przeżywał. Uważam, że trochę zdrowia straciłem. Zobaczymy, co to będzie w styczniu lub w lutym, bo być może znowu ktoś się zgłosi i jak będzie blisko to nie mówię „nie”. Może gdzieś tam jeszcze się skuszę, ale nie tak jak tutaj, gdzie były dojazdy 70 kilometrów w jedną stronę, czyli we dwie 140 kilometrów. Ja jak się za coś biorę, to robię to porządnie, jestem godzinę przed treningiem i godzinę po, lubię tworzyć atmosferę i zostawiać jakiś ślad. W Janikowie fajnie się czułem. Spotkałem dużo dobrych kibiców, działaczy, wszystko szło w jednym kierunku. Mile będę Unię wspominał, jak zresztą każdy klub, z którym się żegnałem. Mam nadzieję, że Unia to ostatnia seniorska drużyna, którą prowadziłem. Cieszę się, że wygraliśmy ostatni mecz i mamy fajne zakończenie. Spotkałem też fajnych chłopców. Mógłbym wymieniać ich po kolei, ale nie chce nikogo urazić, jak nie wymienię. Kadra zespołu była naprawdę super, słuchała się mnie, jasne, że nie zawsze, może nie byłem dobry dla wszystkich, ale trener musi mieć takie podejście, musi wymagać więcej od starszych zawodników, którzy mają większe umiejętności.  Jak przychodziłem tutaj to powiedziałem, że szanuję starszych, ale kocham młodzież i to we mnie zostało. Erykowi - nowemu prezesowi i całemu Klubowi życzę jak najlepiej, bo jest tutaj fajny zespół, który może śmiało grać o czołowe miejsca w IV lidze, a przy dobrym, sukcesywnym treningu, szkoleniowo dobranym treningu, może w przyszłym sezonie powalczyć o coś więcej.

Będzie trener odwiedzał Janikowo w przyszłości?

- Na pewno będę odwiedzał Janikowo. Już mówiłem Erykowi, że jak będę miał czas to będę spoglądał na to, jak ci chłopcy się rozwijają. Na pewno któryś z meczów na wiosnę sobie wybiorę i przyjadę do Janikowa. Zobaczę wtedy czy są postępy, czy gra jest poprawna, bo ta gra musi iść w górę, bo to jest wiekowo dobry zespół i ma dużą przyszłość przed sobą.

Dziękuję za rozmowę i życzę powodzenia.

- Dziękuję i pozdrawiam wszystkich tych, których miałem przyjemność poznać, kibiców, działaczy i piłkarzy.

UNIA JANIKOWOLech Rypin
UNIA JANIKOWO   Lech Rypin