Numery na koszulkach

• autor: Redakcja, 2017-12-21 10:13

Numery na koszulkach: 23, 24

Przed Wami przedostatnie wydanie „Numerów na koszulkach”. Tym razem kolej na oznaczenia takie jak 23 i 24. Numer 23 w XXI wieku należał już do siedemnastu zawodników. Aż dwunastu z nich to bramkarze, jeden grał na pozycji obrońcy i pomocnika, a trzech jako napastnicy. Natomiast jeśli chodzi o numer 24, to do tej pory w biało-niebieskich barwach z oznaczeniem tym występowało dziesięciu piłkarzy: jeden bramkarz, czterech obrońców, czterech pomocników i jeden napastnik. Zapraszamy do lektury.

Kliknij na "więcej".

Numer 23
Jako pierwszy numerem 23 oznaczony został Krzysztof Perlikowski, jednak nie zdołał zadebiutować w oficjalnym meczu trzecioligowej wówczas Unii. Przez kolejne kilka lat numer ten zazwyczaj nie był nawet zamawiany w kompletach meczowych pierwszego zespołu. Z numerem 23 po raz pierwszy zagrał Bartłomiej Grzelak. Przyszły reprezentant Polski w biało-niebieskich występował z tym oznaczeniem na koszulce jesienią 2003 roku. Od następnego roku uznano, iż numer ten należeć będzie do bramkarzy. Jako pierwszy golkiper otrzymał go Tomasz Młynarek, któremu nie było jednak dane wystąpić z nim w pierwszej drużynie i głównie w bluzie z numerem 23 grał on rezerwach. Kolejnym zawodnikiem z tym numerem był Marcin Piesik. Następnie należał on do grającego trenera bramkarzy - Marcina Staszaka, który ani razu nie pojawił się na boisku. Numerem 23 oznaczony był również Tomasz Kościukiewicz (był jednak nim tylko oznaczony oficjalnie, a na boisku w dwóch meczach zagrał z numerem 12). Kolejnie numer ten wrócił na plecy Piesika. Po spadku z zaplecza ekstraklasy, przez rok nikt nie był oznaczony numerem gwiazdy światowej koszykówki - Jordana. Przemysław Lichwała i Mateusz Iminowski, to kolejni zawodnicy oznaczeni numerem 23, którzy nie zadebiutowali w pierwszym zespole. Inaczej było w przypadku czterech następnych bramkarzy z omawianym numerem. Chodzi tutaj o Rafała Jarzobmka, Radosława Hołubca, Dawida Mieczkowskiego i Marka Bihuna. Ostatnim golkiperem, który zagrał z numerem 23 przed wycofaniem janikowskiego klubu z rozgrywek był Robert Tomaszewski. Zaczął on z tym numerem sezon 2011/2012, jednak po kilku kolejkach pojawiły się nowe stroje meczowe bramkarzy i przejął on swój ulubiony numer 1. Gdy reaktywowano seniorską piłkę nożną w Janikowie, początkowo numer 23 należał również do bramkarza - Nataniela Wikarskiego. Po jego odejściu numer ten przejął zawodnik z pola - Patryk Straszewski. Wiosną 2016 roku na ostatnią kolejkę zgłoszony do pierwszej drużyny został Dawid Pieszak i przejął numer 23, który był wolny po odejściu wspomnianego Straszewskiego. Popularny „Strachol” wrócił do Unii na sezon 2016/2017 i ponownie grał z numerem 23. Aktualnie numer ten należy do najlepszego strzelca biało-niebieskich - Przemysława Kędziory.

Numer 24
Numer 24 dopiero od 2008 roku na stałe pojawił się w kompletach meczowych pierwszej drużyny Unii. Był on zazwyczaj „rezerwowany” dla wychowanków bądź juniorów wchodzących do seniorskiej piłki. Kilkukrotnie zawodnicy rozpoczynający swoją przygodę z pierwszym zespołem z tym numerem, po rundzie zmieniali oznaczenie na koszulce. Jako pierwszy z numerem 24 zagrał Bartosz Komsta. Później numer ten należał do Sebastiana Hulisza. Kolejnym wchodzącym zawodnikiem do seniorskiej szatni, który przyjmował numer 24 był Adam Lisiecki. Po nim numer ten należał do Macieja Galanta, który jednak nie zdołał zadebiutować w oficjalnym meczu. Następnie numer 24 na koszulce mieli: Mariusz Gabrych, Piotr Łabuszyński i Mikołaj Kruszka. Gdy reaktywowano seniorską piłkę w janikowskim klubie, jako pierwszy z numerem 24 grał bramkarz - Dawid Porszke. Później numer ten przejął Damian Brończyk, a obecnie gra z nim Mateusz Kaczmarek

Legia ChełmżaUNIA JANIKOWO
Legia Chełmża   UNIA JANIKOWO