Wielkanocne granie Unii

• autor: Redakcja, 2018-03-29 23:16

Podtrzymać wielkosobotnią tradycję

Przed nami Wielka Sobota. Często jest to dzień, w którym rozgrywane są mecze piłkarskie. Odkąd reaktywowano seniorską piłkę w Janikowie, Unia za każdym razem (trzykrotnie) udawała się na wyjazdowe spotkania. Wszystkie mecze zakończyły się wygraną biało-niebieskich. W 2015 roku Unici pokonali Piasta Kołodziejewo 3:1 (A-klasa), rok później wygrali w ramach rozgrywek V ligi z Liderem Włocławek 2:0, a niespełna dwanaście miesięcy termu, janikowianie ograli Legię Chełmża 1:0 (IV liga). A jak zespół Unii radził sobie w wielkanocnym graniu w bardziej odległych latach XXI wieku? Zapraszamy do lektury.

Pierwszy mecz w Wielką Sobotę, Unici rozegrali 30.marca 2002 roku w Popowie z rezerwami Amiki Wronki. Podopieczni ówczesnego trenera Henryka Kubiaka wygrali 2:0 po bramkach Wojciecha Grabarskiego i Krzysztofa Kuźmińczuka. Przypomnijmy, że było to spotkanie o mistrzostwo III ligi, tak samo jak trzy kolejne mecze, które będziemy wspominać.

W 2003 roku, 19.kwietnia, Unia ponownie udała się w wielkosobotnią delegację, tym razem do Torunia na mecz z tamtejszym TKP. Wówczas janikowianie przegrali 1:2, a honorowego gola zdobył Waldemar Kuczyński. Porażka ta zakończyła pracę w janikowskim klubie trenera Kubiaka.

W sezonie 2003/2004, mecz w dzień poprzedzający Wielkanoc miał miejsce 10.kwietnia. Tym razem Unici zagrali w Janikowie pokonując Kaszubię Kościerzyna 1:0. Zwycięską bramkę dla podopiecznych trenera Andrzeja Wiśniewskiego zdobył Jacek Ziemiński.

W kolejnym sezonie, wielkosobotnia kolejka III ligi została przełożona ze względu na niekorzystne warunki atmosferyczne, zaś 15.kwietnia 2006 roku Unię czekał mecz w Toruniu. Wówczas szkoleniowcem biało-niebieskich był Czesław Jakołcewicz, a jego drużyna po bardzo dobrym spotkaniu wygrała z Elaną 3:1. Gole dla janikowskiego zespołu zdobyli: Nigeryjczyk Gallardo Njoku, Marcin Kaźmierczak oraz Krzysztof Kretkowski.

Będąc na zapleczu ekstraklasy, Unia w Wielką Sobotę udała się w delegację do Opola. Miejscowa Odra okazała się lepsza od podopiecznych trenera Wiśniewskiego o jedną bramkę wygrywając 1:0. Co ciekawe, w doliczonym czasie gry bliski zdobycia wyrównującego gola dla janikowian był bramkarz - Michał Wróbel.

W sezonie 2007/2008, czyli ponownie w rozgrywkach III ligi, Wielka Sobota wypadła 22.marca, co dla Unii oznaczało kolejny mecz na wyjeździe. Drużyna pod wodzą trenera Zbigniewa Kieżuna pokonała Mieszko Gniezno 2:1, a bramki dla naszego zespołu strzelili: Piotr Nowosielski i Krzysztof Filipek.

Kolejny mecz tuż przed Wielkanocą Unici rozegrali w II lidze zachodniej z Kotwicą Kołobrzeg (11.04.2019). Podopieczni trenera Kieżuna bezbramkowo zremisowali na własnym boisku. W spotkaniu tym było więcej emocji poza sportowych, gdyż na boisku doszło do przepychanek i rękoczynów w wykonaniu zawodników obu drużyn.

Niemalże rok później, czyli 3.kwietnia 2010, drugi raz z rzędu mecz o mistrzostwo II ligi zachodniej zaplanowany na Wielką Sobotę odbył się w Janikowie. Tym razem trenerem Unii był Tomasz Mazurkiewicz, a jego drużyna zremisowała 2:2. Na listę strzelców wpisali się wówczas tacy zawodnicy biało-niebieskich jak: Nowosielski i Marcin Brzykcy.

W 2011 roku (23.04), Unia przed świętami Zmartwychwstania Pańskiego pojechała do Dopiewa na mecz III ligi z miejscowym GKS-em. Janikowianie odnieśli trzeci wielkosobotni remis, tym razem 1:1. Dla podopiecznych Mazurkiewicza jedyną bramkę zdobył Adam Wiśniewski.

W sezonie 2011/2012 wielkosobotni mecz miał zostać rozegrany w Janikowie, jednak nie odbył się ze względu na wycofanie się po rundzie jesiennej Chemika Bydgoszcz. Unia prowadzona przez trenera Mazurkiewicza mogła sobie dopisać trzy punkty poprzez walkower.

W latach 2012-2014 janikowski zespół nie rozgrywał meczów w Wielką Sobotę. Jak już wspomnieliśmy, w 2012 roku ze względu na wycofanie się bydgoskiego klubu, jednak rok później powodem było nieprzystąpienie do rozgrywek zespołu Unii. W 2014 roku z kolei po reaktywacji seniorskiej piłki w naszym mieście, biało-niebiescy grali w B-klasie. Jak wiemy, najniższa klasa rozgrywkowa w Polsce pauzuje w okresie wielkanocnym.

Wielkanocne granie wróciło dopiero 4.kwietnia 2015 roku. W ramach meczu A-klasy Unici prowadzeni przez Jacka Łukomskiego udali się na derby Miasta i Gminy Janikowo do pobliskiego Kołodziejewa. Tam wygrali z miejscowym Piastem 3:1. Dwie bramki strzelił Mikołaj Plewa (rzuty karne), a jedną Dominik Jelonek. Na zdjęciu widać radość zespołu Unii po tym zwycięstwie.

W rozgrywkach V ligi, Unię czekał kolejny wyjazd zaplanowany na Wielką Sobotę (26.03.2016). Tym razem podopieczni trenera Łukomskiego wygrali z Liderem Włocławek 2:0 po dwóch trafieniach Piotra Łabuszyńskiego.

15.kwietnia 2017 roku (Wielka Sobota), janikowianie udali się na mecz IV ligi do Chełmży, gdzie zmierzyli się z tamtejszą Legią. Wówczas tymczasowym trenerem Unii był Arkadiusz Zaleski. Biało-niebiescy odnieśli bardzo cenne zwycięstwo - 1:0 po golu Damiana Lewandowskiego. Co ciekawe, z wysokości trybun grę naszej drużyny obserwował późniejszy szkoleniowiec Unii - Adam Topolski.

Przed nami kolejna piłkarska Wielka Sobota w wykonaniu Unii. Mamy nadzieję, że dobra wielkanocna passa będzie kontynuowana i tym razem biało-niebiescy pod wodzą trenera Roberta Bednarka pokonają na wyjeździe Naprzód Jabłonowo Pomorskie.