Przedstawiamy nowy sztab szkoleniowy Unii

• autor: Redakcja, 2018-05-12 00:09

Nowi trenerzy I drużyny

W przeszłości razem grali w trzecioligowej Unii. Obaj mają licencję trenerską UEFA A. Teraz wspólnie poprowadzą pierwszy zespół janikowskiego klubu do końca sezonu w rozgrywkach IV ligi, a ich zadaniem jest utrzymanie. Dzisiaj obowiązki pierwszego trenera przejął Artur Polehojko, dla którego jest to czwarty powrót na ławkę trenerską Unii. Michał Orlik natomiast został drugim trenerem. Poniżej przedstawiamy sylwetki obu szkoleniowców.

I trener - Artur Polehojko
Artur Polehojko urodził się 19. września 1962 roku w Kielcach. Stamtąd pochodzi, jednak od kilkunastu lat mieszka na Kujawach. Jako piłkarz grał w takich klubach jak: Czarnowia Kielce i Korona Kielce. Z Koroną świętował awans do II ligi. Następnie doznał kontuzji kolana i nie mógł grać przez cztery miesiące. Po powrocie do zdrowia odnowił mu się uraz i pożegnał się z Koroną. Kolejnie, na czas służby wojskowej przeniósł się do Sokoła Nisko, z którym awansował do IV ligi. To zaowocowało propozycją z drugoligowej Stali Stalowa Wola, z której nie skorzystał. Trafił natomiast do Orła Rudnik. Po grze w tym klubie miał ofertę z Siarki Tarnobrzeg, ale działacze nie doszli do porozumienia ws. transferu. W 1994 roku został piłkarzem Unii Janikowo. W latach 1997-2000 rozegrał janikowskim klubie siedemdziesiąt meczów ligowych i zdobył w nich pięć goli. Grał jako środkowy obrońca lub defensywny pomocnik z numerem "5" na koszulce. Z Unią jako piłkarz wywalczył awans do IV i III ligi. Ponadto podczas bycia w sztabie szkoleniowym Unii grał w Gople Kruszwica.

Najpierw w 2000 roku został grającym asystentem trenera Mariusza Modrackiego w trzecioligowej Unii. Po zakończeniu kariery piłkarskiej Polehojko pozostał w sztabie szkoleniowym. W roli asystenta współpracował ze wspomnianym wcześniej Modrackim, jak i później kolejno z Wiesławem Wandowiczem i Henrykiem Kubiakiem. W sezonie 2002/2003 pod odejściu tego ostatniego został tymczasowym pierwszym szkoleniowcem Unii. W sześciu meczach odniósł dwa zwycięstwa i cztery porażki (bramki: 3-9). Zastąpił go Zbigniew Milewski, którego był asystentem. Po utrzymaniu się Unii w trzeciej lidze podziękowano Milewskiemu, a Polehojko współpracował jako drugi trener z Andrzejem Wiśniewskim. W sezonie 2004/2005, w rundzie jesiennej zwolniony został Wiśniewski, a Polehojko samodzielnie poprowadził Unię w pucharowym meczu z Zawiszą, który wygraliśmy 3:1. Następnie szkoleniowcem Unii wybrano Czesława Jakołcewicza, z którym także pracował Polehojko. Po awansie Unii na zaplecze ekstraklasy, Polehojko był asystentem Macieja Bartoszka i Wiśniewskiego. Gdy nasz zespół spadł do III ligi funkcję pierwszego trenera powierzono właśnie Arturowi Polehojko. W rundzie jesiennej sezonu 2007/2008 w lidze wygraliśmy sześć spotkań, siedem zremisowaliśmy i trzy przegraliśmy, bilans bramkowy: 26-17. Po rundzie Unia była na ósmym miejscu i trener podał się do dymisji. Jego miejsce zajął Zbigniew Kieżun, którego później zastąpił Tomasz Mazurkiewicz. Po odejściu Polehojko z Unii (po rundzie jesiennej sezonu 2007/2008) po jakimś czasie był on trenerem Gopła Kruszwicy. Po dwóch latach, w ubiegłym sezonie pod jego wodzą Gopło awansowała do IV ligi. W sezonie 2011/2012, Polehojko ponownie objął Unię, która wówczas przeżywała ogromne problemy organizacyjno-finansowe. Jego zespół do końca walczył o utrzymanie, jednak nie zdołał uniknąć spadku z III ligi. W IV lidze janikowianom wiodło się również kiepsko, ze względu na karę dziesięciu ujemnych punktów. Ostatecznie po rundzie jesiennej sezonu 2012/2013 drużyna prowadzona przez Polehojko została wycofana z rozgrywek.

Wiosną 2013 roku, Artur Polehojko prowadził juniorów młodszych w naszym Klubie. Następnie wrócił na ławkę trenerską Gopła Kruszwica. Kolejnie pracował jako szkoleniowiec Cuiavii Inowrocław. W inowrocławskim klubie prowadził kolejno pierwszy zespół, jak również drużyny młodzieżowe. Ponadto po zakończeniu pracy trenerskiej, pełnił funkcję dyrektora sportowego Cuiavii. W październiku ubiegłego roku rolę tą powierzono mu w naszym Klubie. Ze względu na zwolnienie ze stanowiska trenera Roberta Bednarka, podjęto decyzję, iż szkoleniowcem pierwszego zespołu Unii do końca obecnego sezonu pozostanie właśnie Artur Polehojko.

Jeżeli chodzi o rozgrywki ligowe, to trener Polehojko został pierwszym szkoleniowcem Unii po raz czwarty. Łącznie pod jego wodzą Unia rozegrała 68 meczów (zdobyła 82 punkty), Z: 21, R: 19, P: 28, bramki: 83-95.

Panie Trenerze, witamy ponownie w roli trenera Unii Janikowo i życzymy sukcesów!

II trener - Michał Orlik
Michał Orlik urodził się 22.stycznia 1982 roku. Jako piłkarz grał na pozycji napastnika. Jego pierwszym klubem była Unia Janikowo, w której w latach 2000-2002 wystąpił w pięciu meczach na poziomie III ligi. Kolejnie był zawodnikiem Noteci Inowrocław, Pogoni Mogilno i Błyskawicy Broniewice. W tym ostatnim klubie rozpoczął pracę trenerską z b-klasową drużyną. W poprzednim sezonie był szkoleniowcem inowrocławskiej Noteci, która również występuje w najniższej klasie rozgrywkowej w naszym województwie. Ponadto pracował jako szkoleniowiec młodzików we wspomnianej Noteci. Od stycznia 2017 roku jest trenerem juniorów starszych w naszym Klubie. W poprzednim sezonie, był tymczasowym szkoleniowcem pierwszego zespołu Unii w wygranym meczu z Wisłą Nowe 3:2.

Grającym asystentem trenerów pozostaje Dominik Jelonek. Ponadto przypomnijmy, że kierownikiem drużyny jest Paweł Radaszewski, a masażystą Andrzej Adelski.

W najbliższym czasie zespół nie rozgrywa żadnego spotkania.

UNIA JANIKOWOOrlęta Aleksandrów Kujawski
UNIA JANIKOWO 1:3 Orlęta Aleksandrów Kujawski