dzisiaj: 493, wczoraj: 2047

Pięć kolejek do końca sezonu

• autor: Redakcja, 2018-05-27 23:34

Nerwowa końcówka sezonu

Kiedy jest sierpień i rozpoczyna się piłkarski sezon, można tylko spekulować, a z reguły mówi się, że tabela wykrystalizuje się dopiero po pięciu kolejkach. Aktualnie jest końcówka maja, zatem rozgrywki wkraczają w decydującą fazę. Do zakończenia sezonu pozostało już tylko pięć spotkań. Unia na tym etapie rundy wiosennej nie może być pewna utrzymania się w IV lidze. Janikowianie mają dziewięć punktów przewagi na strefą spadkową, ale w dalszym ciągu o zachowanie trzecioligowego buty walczy Wda Świecie. Ewentualny spadek świeckiej drużyny może znacznie skomplikować sytuację podopiecznych trenera Artura Polehojko. Wówczas biało-niebiescy, na chwilę obecną mieliby tylko jeden punkt przewagi nad czternastą w tabeli Wisłą Nowe, która ma nad nami handicap w postaci lepszego bilansu meczów bezpośrednich. W związku z końcówką sezonu, postanowiliśmy przybliżyć sytuacje dotyczące spadków.

Sytuacja w III lidze, grupie 2

Na cztery kolejki przed końcem sezonu w III lidze, grupie 2 spośród zespołów z województwa kujawsko-pomorskiego, na siedemnastym miejscu jest Unia Solec Kujawski, która ma już nikłe szanse na utrzymanie, co oznacza, że z IV ligi spadną minimum cztery zespoły. Aby z rozgrywek, w których uczestniczą janikowianie zdegradowane były tylko drużyny z miejsc 15-18, w III lidze utrzymać się musi Wda Świecie. Sprawdźmy jak przedstawia się obecna sytuacja klubu ze Świecia, którego największym rywalem jest Górnik Konin.

Aktualnie Wda zajmuje bezpiecznie 14.miejsce, a Górnik jest na 15.lokacie, która oznacza spadek do IV ligi. Drużyna ze Świecia ma jeden punkt przewagi nad zespołem z Konina. Do zakończenia sezonu w III lidze pozostały jeszcze cztery kolejki.

Wda Świecie w następnej kolejce miała zagrać z Energetykiem Gryfino (trzy punkty walkowerem, ze względu na wycofanie się rywala). Górnik Konin z kolei u siebie zmierzy się z rezerwami Pogoni Szczecin. W 32.serii gier odbędzie się bezpośredni mecz pomiędzy Wdą, a Górnikiem (jesienią Górnik wygrał 4:2). Następnie, w przedostatniej kolejce Wda podejmie Pogoń II, a Górnik - Centrę Ostrów Wielkopolski. Wyjazdowy mecz z Centrą czeka świecian w ostatnim meczu sezonu, z kolei wówczas drużyna z Konina również poza domem zmierzy się z Wierzycą Pelplin.

Biorąc pod uwagę tylko rundę wiosenną, faworytem w walce o utrzymanie jest Górnik Konin, który w tym roku zdobył 15 punktów. Wda wiosną gra najsłabiej spośród wszystkich trzecioligowców, na co dowodem jest jej dorobek punktowy w postaci 4 oczek.

Sytuacja w IV lidze

Biorąc pod uwagę fakt, iż w III lidze w rundzie wiosennej źle radzi sobie Wda Świecie, z IV ligi najprawdopodobniej spadnie pięć ostatnich drużyn, czyli zespoły z miejsce 14-18. Aktualnie, Unia ma tylko jeden punkt przewagi nad czternastą w tabeli Wisłą Nowe. W tabeli składającej się tylko ze spotkań rozegranych wiosną, janikowianie zajmują właśnie czternaste miejsce. Trzeba otwarcie przyznać, że w tej rundzie, póki co mecze, w których biało-niebiescy nie zawiedli można policzyć na palcach jednej ręki, a zatem trzeba mieć ogromną nadzieję, że nasza drużyna stanie na wysokości zadania i w ostatnich pięciu spotkaniach zgromadzi odpowiednią liczbę punktów, która zapewni dla Janikowa IV ligę na kolejny sezon.

Pokusiliśmy się również o przedstawienie terminarza zespołów z miejsc 10-15. Zobaczymy, z kim w decydującej fazie sezonu zmierzą się bezpośredni rywale Unii w walce o utrzymanie:

Legia - aktualnie 10.miejsce, 39.punktów: Kujawianka (dom), Cuiavia (wyjazd), Chemik (dom), Notecianka (dom), Chełminianka (wyjazd), Sparta (zaległy; dom).

Orlęta - aktualnie 11.miejsce, 38 punktów: Pogoń (wyjazd), Wisła (dom), Polonia (wyjazd), Start (dom), Unia (wyjazd), Notecianka (zaległy; dom).

Unia - aktualnie 12.miejsce, 36 punktów: Polonia (wyjazd), Start (dom), Notecianka (wyjazd), Sokół (wyjazd), Orlęta (dom).

Lider - aktualnie 13.miejsce, 36 punktów: Kujawiak (wyjazd), Pogoń (dom), Wisła (wyjazd), Polonia (dom), Start (wyjazd).

Wisła - aktualnie 14.miejsce, 35 punktów: Sokół (dom), Orlęta (wyjazd), Lider (dom), Lech (wyjazd), Naprzód (d).

Chełminianka - aktualnie 15.miejsce, 27 punktów: Naprzód (dom), Kujawianka (wyjazd), Cuiavia (dom), Chemik (wyjazd), Legia (dom), Notecianka (zaległy; wyjazd).

Na miejscu 16.jest aktualnie Kujawiak Kowal z 26.punktami. Tyle samo oczek ma zajmujący 17.miejsce Sokół Radomin, a stawkę zamyka Naprzód Jabłonowo Pomorskie z 10.punktami na koncie. Obecnie żadna drużyna nie ma straconych szans na utrzymanie.

Unia GniewkowoUNIA JANIKOWO
Unia Gniewkowo   UNIA JANIKOWO