Komunikat Zarządu KS Unia Janikowo

• autor: Redakcja, 2018-06-02 14:28

Głosem Zarządu…

Za nami maj, a zatem przedstawiamy podsumowanie minionego miesiąca przygotowane przez Zarząd KS Unia Janikowo. Jak wszyscy wiemy, był to czas, w którym wiele się działo w naszym Klubie, a najważniejszym wydarzeniem były zmiany w sztabie szkoleniowym pierwszej drużyny spowodowane słabymi wynikami sportowymi.

Za nami maj. W miesiącu tym wiele działo się w naszym Klubie. Niestety wyniki sportowe pierwszego zespołu nie są zadawalające. Unia rozegrała w maju aż siedem meczów. Pierwsze dwa, rozegrane w Janikowie zakończyły się wysokimi porażkami, kolejno z Chełminianką Chełmno 1:3 i Spartą Brodnica 0:3. W obu spotkaniach drużyna zaprezentowała się poniżej oczekiwań, ze względu na fakt, iż praktycznie nie stwarzała sobie sytuacji podbramkowych, a ponadto popełniała zbyt proste błędy w defensywie, które kosztowały nas utratę bramki.

Po dwóch porażkach ligowych, do Janikowa przyjechała Legia Chełmża, która pokonała Unię 0:1, co skutkowało wyeliminowaniem naszego zespołu z rozgrywek pucharowych. Niestety było to kolejne spotkanie bez jakichkolwiek okazji do zdobycia bramki. Po tym meczu, Zarząd Klubu przeprowadził rozmowy z trenerem Robertem Bednarkiem i drużyną. Następnie po długich rozważaniach podjęto decyzję o zakończeniu współpracy z dotychczasowym szkoleniowcem.

Zarząd Klubu postanowił zaproponować prowadzenie pierwszego zespołu trenerowi Arturowi Polehojko, który dotychczas pełnił funkcję dyrektora sportowego. Naszym zdaniem, drużyna znalazła się w dołku mentalnym, a trener Polehojko jest odpowiednią osobą, do tego, aby wyciągnąć z zawodników, to co najlepsze i podbudować ich psychicznie. Trener Polehojko praktycznie bez zastanowienia przyjął propozycję Zarządu. Zarząd zdecydował się również powołać funkcję II trenera, którą powierzono Michałowi Orlikowi, który jest szkoleniowcem juniorów starszych Unii. Ponadto w dalszym ciągu grającym asystentem trenerów pozostał Dominik Jelonek. Sztab szkoleniowy w tym składzie pracować będzie do końca obecnego sezonu, a jego zadaniem jest utrzymać Unię w IV lidze.

Pierwszy mecz pod wodzą nowego sztabu trenerskiego zakończył się przekonywującym zwycięstwem u siebie nad Kujawiakiem Kowal 4:1. Kolejnie, na wyjeździe Unia zremisowała z Pogonią Mogilno 2:2, tracąc gola w doliczonym czasie gry. Remis ten traktowany byłby jako cenny punkt, gdyby drużyna wygrała następny, bardzo ważny mecz z Wisłą Nowe. Niestety, porażka 0:1 sprawiła, że Wisła zbliżyła się do Unii na jeden punkt, a co za tym idzie sytuacja przed następnym spotkaniem, na wyjeździe z Polonią Bydgoszcz nie była komfortowa. Mecz z Polonią zakończył się wysokim zwycięstwem naszego zespołu - 5:0, dzięki czemu Unia maj zakończyła na jedenastym miejscu w tabeli.

Do końca sezonu pozostały jeszcze cztery mecze. Do zdobycia jest zatem dwanaście punktów i mamy nadzieję, że jak najszybciej zapewnimy sobie utrzymanie. Na początku sezonu, celem postawionym przed trenerem Adamem Topolskim i drużyną była pierwsza połowa tabeli. Co prawda jest to jeszcze w zasięgu, jednakże słaba postawa zespołu w niektórych meczach sprawiła, że po rozstaniu się z trenerem Robertem Bednarkiem, jak już wspomnieliśmy wcześniej, przed nowym sztabem szkoleniowym, postawiono cel, jakiem jest utrzymanie.

Jeżeli chodzi o drużyny młodzieżowe, to najstarsza z nich - juniorzy starsi od kilku kolejek regularnie wygrywają swoje mecze. O utrzymanie wciąż walczą trampkarze. Niestety, zauważyliśmy, że w młodszych zespołach, młodzikach i orlikach coraz częściej dochodzi do sytuacji zawieszania treningów przez młodych piłkarskich adeptów. W najbliższym czasie planowane są zatem spotkania z rodzicami. Jako Zarząd Klubu, mamy pewne pomysły, aby wraz z początkiem nowego sezonu doskonalić nasz system szkolenia dotyczący zespołów młodzieżowych.

Kończąc podsumowanie maja, nawiążemy do spraw organizacyjnych. W ostatnim czasie, jak już wspomnieliśmy za pośrednictwem naszej strony internetowej, uzyskaliśmy jednorazowe wsparcie od Związków Zawodowych przy Soda Polska Ciech w Janikowie. Ponadto w dalszym ciągu prowadzone są rozmowy z potencjalnymi sponsorami. Te jednak przede wszystkim wiążą się z utrzymaniem pierwszego zespołu Unii w IV lidze, które mamy nadzieję zapewnimy sobie niebawem.

UNIA JANIKOWOOrlęta Aleksandrów Kujawski
UNIA JANIKOWO   Orlęta Aleksandrów Kujawski