Oldboye: Unia - Polonia Bytom

• autor: Redakcja, 2018-09-21 00:14

Przed meczem oldboyów

Przypominamy, że w sobotę (22.września) przed meczem o mistrzostwo IV ligi pomiędzy Unią, a Lechem Rypin, na Stadionie Miejskim im. Bolesława Ciesielskiego w Janikowie dojdzie do spotkania oldboyów Dumy Kujaw z Polonią Bytom. Początek zaplanowano na godzinę 12:00. Mecz poprowadzi jeden z najlepszych polskich sędziów ubiegłego stulecia – Roman Kostrzewski (na zdjęciu trzyma piłkę).

Jednym z głównych organizatorów meczu jest były piłkarz i trener janikowskiego klubu – Jan Plewa, który wraz z synami, notabene również byłymi zawodnikami Unii – Andrzejem Plewą i Przemysławem Plewą czynił starania, aby doszło do skutku spotkanie oldboyów właśnie z Polonią Bytom, w której występuje dobry znajomy wspomnianego pana Jana.

W spotkaniu wystąpią głównie zawodnicy, którzy byli związani z oboma klubami w latach sześćdziesiątych, siedemdziesiątych i osiemdziesiątych. Składy uzupełnić mogą również gracze występujący w latach dziewięćdziesiątych. Jednak na murawie janikowskiego stadionu, w sobotę przeważać będą panowie w wieku 60-70 lat. Co ciekawe, w bytomskiej drużynie zagrać ma nawet 75-latek. Szczegółowe składy oby zespołów zostaną opublikowane po rozegraniu meczu. Warto dodać, że w Polonii zagrać ma kilku piłkarzy, którzy z bytomskim klubem w przeszłości zdobywali Mistrzostwo Polski.

- Niestety nie da się zaprosić wszystkich, którzy w przeszłości grali w Unii. Ze względu na metryki zawodników Polonii, pierwszeństwo w naszym zespole oldboyów mają ci, którzy są w wieku 60-70 lat, dlatego też proszę chociaż postarać się zrozumieć to, pod jakim kątem powoływani zostali zawodnicy na to spotkanie. Zapraszamy wszystkich mieszkańców Janikowa na to wydarzenie – powiedział jeden z organizatorów.

Polonia Bytom powstała w 1945 roku. Ma barwy niebiesko-czerwone. Największym sukcesem bytomskiego klubu było dwukrotne zdobycie Mistrzostwa Polski w roku 1954 i 1962. Natomiast odpowiednio w 1952, 1958, 1959 i 1961 roku Polonia została wicemistrzem kraju. Trzykrotnie natomiast niebiesko-czerwoni zagrali w finale Pucharu Polski. Ostatni raz, Polonia występowała w ekstraklasie w sezonie 2010/2011. Obecnie, klub z Bytomia zajmuje trzecie miejsce w rozgrywkach IV ligi śląskiej.

W historii doszło do czterech meczów pomiędzy pierwszymi drużynami Unii i Polonii Bytom. Najpierw, zwieńczeniem sezonie 2005/2006 dla janikowskiego klubu były baraże o awans na zaplecze ekstraklasy. W losowania, Unia trafiła właśnie na broniącą się przed spadkiem Polonię. W pierwszym meczu, rozegranym w Janikowie, 15.czerwca 2006 roku padł bezbramkowy remis. Warto podkreślić, że spotkanie oglądało cztery tysiące widzów. W rewanżu, który odbył się trzy dni później w Bytomiu, podopieczni ówczesnego trenera Unii – Czesława Jakołcewicza ulegli 0:1 po golu Andrzeja Rybskiego.

Mimo przegranych baraży, Unia awansowała na zaplecze ekstraklasy, dzięki wycofaniu się przed sezonem 2006/2007 Kani Gostyń. Los zatem zarządził, iż Duma Kujaw będzie miała okazję do rewanżu w starciu z drużyną z Bytomia. W rundzie jesiennej, 30.sierpnia 2006 roku, na wyjeździe prowadzeni przez Macieja Bartoszka, Unici przegrali 1:3. Bramki dla gospodarzy strzelili – Mariusz Mężyk, Artur Rozmus i Adrian Pajączkowski, a honorowe trafienie dla biało-niebieskich zaliczył Krzysztof Kretkowski. Warto dodać, że w meczu tym wystąpił obecny zawodnik naszego Klubu – Maciej Mysiak. 14.kwietnia 2017 roku odbył się mecz w rundzie wiosennej. Wówczas Unia wygrała 1:0, a jedynego gola dla podopiecznych trenera Andrzeja Wiśniewskiego zdobył Łukasz Kalinowski.

W każdym z wspomnianych spotkań swój udział miał Artur Polehojko. Wiceprezes naszego Klubu był wówczas II trenerem Unii. Teraz będzie miał okazję po raz piąty stawić czoła drużynie Polonii Bytom, tym razem na boisku w starciu oldboyów.

Zapraszamy wszystkich sympatyków janikowskiej piłki nożnej na sobotnie wydarzenie, które odbędzie się w roku 60-lecia futbolu w Janikowie. Wstęp na mecz oldboyów jest bezpłatny.