dzisiaj: 502, wczoraj: 2069

Zapowiedź: Unia - Sparta Brodnica

• autor: Redakcja, 2018-10-12 21:27

Znaleźć sposób na Spartę

W najbliższą sobotę, 13.października 2018 roku na Stadionie Miejskim im. Bolesława Ciesielskiego w Janikowie rozegrany zostanie mecz 11.kolejki IV ligi kujawsko-pomorskiej pomiędzy Unią, a Spartą Brodnica. Początek spotkania zaplanowano na godzinę 15:00. W poprzednim sezonie, brodniczanie nie dali szans biało-niebieskim dwukrotnie wygrywając w Janikowie: 0:2 jesienią i 0:3 wiosną. Miejmy nadzieję, że podopieczni trenera Artura Polehojko przełamią złą serię w starciach ze Spartą.

Brodnicki Klub Sportowy „Sparta” Brodnica
Rok założenia:
1924
Barwy: żółto-czarne
Największy sukces:
- 6.miejsce w III lidze (2000/2001)

O cztery punkty więcej miałby Sparta, gdyby nie dwa zweryfikowane mecze jako walkower na korzyść drużyny przeciwnej za grę nieuprawnionego zawodnika w żółto-czarnych barwach. Przypomnijmy, że w 1.kolejce brodniczanie zremisowali na wyjeździe z Chełminianką Chełmno 4:4, a w 2.serii gier w Inowrocławiu z tamtejszą Cuiavią wygrali 4:2. Na nic zdały się te zwycięstwa podopiecznym trenera Daniela Bukowskiego, gdyż Wydział Dyscypliny K-PZPN zweryfikował je jako walkowery 0:3.

W związku z powyższym, obecnie Sparta zajmuje czwarte miejsce w tabeli z dorobkiem 19.punktów, co oznacza, że brodniczanie z równą ilością oczek ustępują o jedną lokatę Unii. Żółto-czarni odnieśli sześć zwycięstw, jeden raz zremisowali oraz doznali trzech porażek. 19-15, to aktualny stosunek bramek zespołu prowadzonego przez trenera Bukowskiego, który szkoleniowcem klubu z Brodnicy jest od początku obecnego sezonu. W poprzedniej kolejce, Sparta wygrała u siebie z Kujawianką Izbica Kujawska 3:1. Pozwoliło to przedłużyć passę zwycięstw z rzędu do trzech spotkań.

Warto wspomnieć, że kilku zawodników w dniu jutrzejszym czeka mecz jubileuszowy. Przed szansą rozegrania czterdziestego ligowego spotkania w Unii od momentu odbudowy Dumy Kujaw stanie Radosław Kanik, który przed laty był bliski związania się ze Spartą, a także Przemysław Kędziora.  Ponadto na dziesiąty występ w biało-niebieskich barwach czekają tacy zawodnicy jak: Maciej Mysiak (po powrocie), Damian Michalski, Rafał Kubacki i Kamil Kuropatwiński. Także mały jubileusz obchodzić będzie trener Artur Polehojko, który w tym roku poprowadzi Unię po raz dziesiąty.

Dwa mecze w poprzednim sezonie pomiędzy Unią, a Spartą odbyły się w Janikowie. Najpierw w rundzie jesiennej janikowianie prowadzeni przez trenera Adama Topolskiego ulegli 0:2 po bramkach Bartosza Zalewskiego i Macieja Koczura. Natomiast wiosną za kadencji Roberta Bednarka, Unici przegrali 0:3, a bramki zdobyli: Adam Reise (dwie) oraz Michał Szczęśniak. Ten wiosenny mecz, biało-niebiescy rozegrali w Janikowie, jednak gospodarzem była brodnicka Sparta, której stadion był modernizowany.

Historia meczów Unii ze Spartą Brodnica:

Lata sześćdziesiąte:
1966/67: 1:4, 5:0
1967/68: 5:0, 2:3
1969/70: 0:2, 6:0

2000/2001 - stara III liga:
Sparta - Unia 1:3 (Dulas - J. Kot, Kuczyński, Łukomski)
Unia - Sparta 0:2 (Bała, Zgórka) - przerwany w 55. minucie; zweryfikowany jako walkower 0:3

2001/2002 - stara III liga
Unia - Sparta 0:1 (Bała)
Sparta - Unia 0:1 (Kuźmińczuk)

Sparing - lato 2002:
Sparta - Unia 2:5 (Kuczyński 2, Kuźmińczuk 2, Żaglewski)

2002/2003 - stara III liga
Unia - Sparta 4:0 (Łukomski, Kuczyński, Krysiak, Rosiak)
Sparta - Unia 2:0 (Zabłocki, Pliszka)

2011/2012 - nowa III liga
Sparta - Unia 1:1 (Zagdański – M. Kot)
Unia - Sparta 1:0 (Biłoszewski)

2012/2013 - IV liga
Unia - Sparta 1:1 (Lewandowski - Kozłowski)
Sparta - Unia 3:0 (walkower)

2016/2017 - IV liga
Sparta - Unia 2:1 (Bała, Pacek - Straszewski)
Unia - Sparta 0:0

2017/2018 - IV liga
Unia - Sparta 0:2 (Zalewski, Koczur)
+ Sparta - Unia 3:0 (Reise 2, Szczęśniak) [w Janikowie]

Razem: 21 meczów: 8 zwycięstw, 3 remisy, 10 porażek, bramki: 36-30.

Unia od momentu powrotu do IV ligi nie wygrała żadnego na cztery mecze ze Spartą, a ponadto od trzech spotkań nie pokonała bramkarza brodnickiej drużyny. Mamy nadzieję, że zła passa zostanie w końcu przełamana i biało-niebiescy zainkasują komplet punktów!

Notecianka PakośćUNIA JANIKOWO
Notecianka Pakość   UNIA JANIKOWO