dzisiaj: 1916, wczoraj: 1420

Sparingpartner: Olimpia Grudziądz

• autor: Redakcja, 2019-01-29 06:18

Sparing z drugoligowcem

Drugoligowa Olimpia Grudziądz będzie trzecim sparingpartnerem Unii w tegorocznej przerwie zimowej. Mecz ten zostanie rozegrany w środę, 30.stycznia 2019 roku w Świeciu, a jego początek zaplanowano na godzinę 18:30. Ostatni raz biało-niebiescy spotkali się z grudziądzkim zespołem zimą 2010 roku, czyli dziewięć lat temu. Wówczas obie drużyny rywalizowały w rozgrywkach II ligi zachodniej, a we wspomnianym spotkaniu kontrolnym padł remis 3:3.

Grudziądzki Klub Sportowy „Olimpia” Grudziądz
Data założenia: 30.czerwca 1923
Barwy: biało-zielone
Sukcesy:
- 4.miejsce w I lidze – 2014/15
- 1/4 finału Pucharu Polski – 2012/13
- Puchar Polski K-PZPN – 2008/09

W latach 2011-2018 Olimpia Grudziądz należała do grona pierwszoligowców. W niektórych sezonach celem biało-zielonych był awans do ekstraklasy. Najbliżej do tego sukcesu jutrzejszemu rywalowi Unii było w sezonie 2016/2017, kiedy to drużyna prowadzona przez ówczesnego trenera Jacka Paszulewicza rozgrywki zakończyła na szóstej lokacie z dwoma punktami straty do miejsca premiującego awans. Największym sukcesem klub z Grudziądza osiągnął jednak dwa lata wcześniej, kiedy to zajął na zapleczu ekstraklasy czwarte miejsce. Natomiast w poprzednim sezonie Olimpia doznała goryczy spadku do II ligi.

Spadkowicz, w obecnym sezonie po rozgrywkach jesiennych zajmuje siódme miejsce w drugoligowej tabeli. Podopieczni trenera Mariusza Pawlaka (na zdjęciu z opaską kapitana jako piłkarz Olimpii) wygrali dziewięć meczów, osiem spotkań zremisowali i czterokrotnie doznawali goryczy porażki. Zgromadzili 21 punktów, strzelili 39, a stracili 33 bramki. Najskuteczniejszym zawodnikiem Olimpii jest Mateusz Marzec, który zdobył jesienią sześć goli. Gwiazdą grudziądzkiego zespołu jest natomiast Marcin Kaczmarek. 39-letni skrzydłowy ma na koncie 221 meczów w ekstraklasie w barwach Korony Kielce, Lechii Gdańsk, ŁKS-u Łódź oraz Widzewa Łódź. Łącznie na najwyższym poziomie ligowym w Polsce zdobył trzynaście bramek. Warto również dodać, że w sztabie szkoleniowym biało-zielonych znajduje się Michał Wróbel, pełniący obowiązki trenera bramkarzy. W latach 2007-2009 był on golkiperem Unii.

W grudniu 2015 roku w Grudziądzu testowanych było trzech zawodników Unii. Jednym z nich był obecny piłkarz naszego Klubu – Jakub Losik. Pozostałych dwóch, czyli Tomasz Oczkowski i Kacper Kumor jakiś czas temu „zawiesili buty na kołku”. Nikt z nich jednak nie zyskał uznania w oczach trenera Olimpii.

W poniedziałkowym treningu, z zespołem trenera Artura Polehojko ćwiczył jeden z zawodników o nowej twarzy. To niespełna 16-letni pomocnik juniorów starszych naszego Klubu - Ernest Hulisz. Dołączył on do grupy wychowanków będących pod ścisłą obserwacją. Z Unią po raz pierwszy trenował też zawodnik testowany, którego personalia póki co nie zostaną podane.

Ostatni mecz pomiędzy Unią, a Olimpią rozegrany został w charakterze towarzyskim 27.lutego 2010 roku. Trenerem biało-niebieskich był wówczas Tomasz Mazurkiewicz, zaś grudziądzan prowadził Marcin Kaczmarek (zbieżność nazwisk ze wspomnianym zawodnikiem). Janikowianie byli wtedy ligowym rywalem Olimpii, jednak sparing został rozegrany po tym, jak jesienią 2009 roku odbyły się oba mecze pomiędzy tymi zespołami w rozgrywkach II ligi zachodniej.

We wspominanym sparingu, który odbył się w Grudziądzu padł remis 3:3. Bramki dla gospodarzy strzelili: Paschal Obinna Ekwueme, Piotr Ruszkul (były zawodnik Unii) i Przemysław Sulej. Gole dla biało-niebieskich były autorstwa: Marcina Krzywickiego, Piotra Nowosielskiego (późniejszy zawodnik Olimpii) i Dominika Jelonka, który jak wiemy jest aktualnym piłkarzem naszego Klubu. Oprócz obecnego kapitana Unii, jedynym graczem obecnie reprezentującym Dumę Kujaw, który wystąpił w tamtejszym spotkaniu jest Filip Jagielski. Jako ciekawostkę warto dodać, że wówczas zawodnikiem Unii był obecny członek zarządu oraz sponsor naszego Klubu – Tomasz Polehojko, którego z gry przeciwko Olimpii wyeliminowała kontuzja.

Historia meczów Unii Janikowo z Olimpią Grudziądz rozpoczęła się w latach sześćdziesiątych XX wieku. W nowym stuleciu janikowska drużyna rywalizowała z grudziądzanami w rozgrywkach ligowych tylko raz, w sezonie 2009/2010 w II lidze zachodniej. Poniżej przedstawiamy wszystkie wyniki poszczególnych meczów:

Historia meczów Unii z Olimpią:
+ 1963/64 – porażka 0:6, zwycięstwo 2:0
+ 1964/65 – remis 2:2, porażka 0:4
+ 1968/69 – zwycięstwo 2:0, porażka 0:4
+ 1970/71 – remis 2:2, porażka 0:5
+ 1971/72 – porażka 0:2, porażka 1:5
+ 1972/73 – remis 1:1, porażka 0:1
+ 1998/99 – remis 1:1, zwycięstwo 3:1
+ 2005, Olimpia – Unia 0:4 (Bilski, Kozłowski, Bzdęga, Krysiak) – Puchar Polski
+ 2009, Olimpia – Unia 2:3 (Domżalski, Rogóż – Ślifirczyk 2, Ruszkul) – II liga
+ 2009, Unia – Olimpia 0:1 (Kowalski) – II liga
+ 2010, Olimpia – Unia 3:3 (Ekwueme, Ruszkul, Sulej – Krzywicki, Nowosielski, Jelonek) – sparing

Razem: 18 meczów – 5 zwycięstw, 5 remisów, 8 porażek, 24 – 40.