dzisiaj: 2060, wczoraj: 1420

Sparingpartner: Polonia Warszawa

• autor: Redakcja, 2019-03-01 08:12

Wyjazd do Warszawy

„Nikt nam nie powie, że nie zagramy w Warszawie” – śpiewali kilka lat temu piłkarze, którzy odbudowali Dumę Kujaw przechodząc drogę z B-klasy do IV ligi osiągając trzy awanse z rzędu. I stanie się. W sobotę, 2.marca 2019 roku przy ulicy Konwiktorskiej 6 w Warszawie, Unia rozegra sparing ze stołeczną Polonią. „Czarne Koszule” są wiceliderem III ligi, grupy 1. Początek meczu został zaplanowany na godzinę 11:00. Warto wspomnieć, że w sezonie 2006/2007 Unia rywalizowała z Polonią na zapleczu ekstraklasy. Wówczas w Warszawie padł remis 2:2, a w Janikowie goście rozgromili biało-niebieskich 0:4.

Wyjazd do Warszawy na mecz towarzyski z Polonią jest zrealizowany za środki od sponsora prywatnego, dzięki staraniom kierownika drużyny Unii – Eryka Woźniaka. Dziękujemy serdecznie za wsparcie!

Klub Sportowy „Polonia” Warszawa S.A.
Rok założenia: 1911
Barwy: czarno-biało-czerwono-czarne
Sukcesy:
- Mistrzostwo Polski (1946, 2000)
- Wicemistrzostwo Polski (1921, 1926, 1998)
- Zdobywca Pucharu Polski (1952, 2001)
- Zdobywca Pucharu Ligi (2000)
- Zdobywca Superpucharu Polski (2000)
- ½ finału UEFA Intertoto (1999)
- 3.miejce w Młodej Ekstraklasie (2009)
- Mistrzostwo Polski U-19 (1977)
- Wicemistrzostwo Polski U-19 (2000, 2005, 2008)

Mistrzostwo Polski, zdobycie Pucharu Polski, Pucharu Ligi, Superpucharu Polski czy gra w europejskich pucharach to ostatnie największe sukcesy Polonii Warszawa. Były one odnoszone w sezonach 1999/2000 i 2001/2002, kiedy barwy „Czarnych Koszul” reprezentował wychowanek Unii, obecny dyrektor sportowy naszego Klubu – Tomasz Ciesielski. Ostatni raz Polonia rywalizowała w ekstraklasie w sezonie 2012/2013 zajmując w niej szóste miejsce. Niestety ze względu na brak otrzymania licencji, czarno-biało-czerwono-czarni zostali zdegradowani, wskutek czego kolejny sezon rozpoczynali od IV ligi. „Czarne Koszule” po roku awansowały do III ligi, a następnie po dwóch latach znalazły się w II lidze. Przygoda z tą klasą rozgrywkową trwała jednak tylko rok i od sezonu 2017/2018 Polonia należy do trzecioligowców.

Stołeczna drużyna ma jednak szansę na powrót do II ligi. Po rundzie jesiennej obecnego sezonu podopieczni trenera Krzysztofa Chrobaka zajmują drugie miejsce w tabeli ze stratą siedmiu oczek do prowadzącego Sokoła Aleksandrów Łódzki. Polonia ma na koncie 34 punkty, na które złożyło się jedenaście zwycięstw, jeden remis (najmniej w lidze) i pięć porażek. 35 – 19, tak przedstawia się z kolei stosunek bramkowy jutrzejszego sparingpartnera Unii w rozgrywkach ligowych. Najskuteczniejszym zawodnikiem drużyny ze stolicy jest aktualnie Krystian Pieczara, który z dziewiętnastoma golami przewodzi w klasyfikacji strzelców.

W sezonie 2006/2007 Unia rywalizowała z Polonią na zapleczu ekstraklasy. W rundzie jesiennej w Warszawie padł remis 2:2. Gole dla biało-niebieskich prowadzonych przez trenera Macieja Bartoszka zdobyli – Krzysztof Kretkowski i Maciej Mysiak. Z kolei bramki dla gospodarzy były autorstwa Jacka Moryca oraz Macieja Tataja. Warszawian prowadził trener Jerzy Engel Junior.

Natomiast jeżeli chodzi o wiosnę, to w Janikowie, Unia uległa Polonii 0:4. Wówczas hat-tricka skompletował Jacek Kosmalski, a jednego gola dołożył Daniel Mąka.  Był to debiut po powrocie do janikowskiego klubu trenera Andrzeja Wiśniewskiego, zaś szkoleniowcem Polonii był wtedy Waldemar Fornalik – późniejszy selekcjoner reprezentacji Polski.

W obu spotkaniach wystąpił obecny zawodnik Unii – Mysiak, który jak pisaliśmy w pierwszym meczu wpisał się na listę strzelców, a na boisku przebywał 78.minut. Natomiast w rewanżu popularny „Mysza” na murawie pojawił się wchodząc z ławki rezerwowych w 72.minucie. W spotkaniu w Janikowie zagrał również obecny dyrektor sportowy naszego Klubu – Ciesielski, który rozegrał pełne 90 minut. Obowiązki asystenta pierwszego trenera Unii w tamtym sezonie pełnił obecny szkoleniowiec biało-niebieskich – Artur Polehojko.

Historia meczów Unii z Polonią Warszawa:

+ 12.07.2003, Ciechanów, Polonia – Unia 1:0 (Wódkiewicz [sam.]) – sparing
+ 28.07.2004, Janikowo, Unia – Polonia 1:2 (Woźniak – Kluzek, Imeh) – sparing
+ 19.08.2006, Warszawa, Polonia – Unia 2:2 (Moryc, Tataj – Kretkowski, Mysiak) – II liga
+ 31.03.2007, Janikowo, Unia – Polonia 0:4 (Kosmalski 3, Mąka) – II liga

Razem: 4 mecze – 0 zwycięstw, 1 remis, 3 porażki; bramki: 3-9.