Zapowiedź: Sparta Brodnica - Unia

• autor: Redakcja, 2019-05-17 15:42

Do Brodnicy po latach

Latem 2016 roku, w ramach rundy jesiennej sezonu 2016/2017, Unia jako beniaminek czwartoligowych rozgrywek jechała po raz ostatni na mecz do Brodnicy. W poprzednim sezonie, oba spotkania pomiędzy janikowianami, a Spartą odbyły się w naszym mieście ze względu na modernizacje brodnickiego stadionu. Mamy więc nadzieję, że wyjazd do Brodnicy po latach okaże się dla biało-niebieskich szczęśliwy. Takie nie były natomiast wszystkie poprzedniego mecze Unii z żółto-czarnymi w ostatnim czasie, gdyż nasz zespół ani razu nie znalazł recepty na pokonanie rywali. Jesienią w Janikowie padł bezbramkowy remis. A jak będzie tym razem w Brodnicy? Starcie dwóch drużyn aspirujących do awansu do III ligi zaplanowano na 18 maja 2019 roku (sobota), na godzinę 16:00.

Informujemy, że z Brodnicy nie będzie przeprowadzana transmisja live ze względów prywatnych.

Brodnicki Klub Sportowy „Sparta” Brodnica
Rok założenia: 1924
Barwy: żółto-czarne
Największy sukces: gra w starej III lidze
Stadion OSiR Brodnica przy ul. Królowej Jadwigi 5
Pojemność:
 952 miejsca siedzące
Wymiary boiska: 105 m / 66 m

Zimą, Sparta prowadzona przez trenera Łukasza Kaliszewskiego ogłosiła, że będzie aspirować do awansu do III ligi. W związku z tym, włodarze klubu z Brodnicy przeprowadzili kilka transferów. Jednym z nowych zawodników, który zameldował się w Sparcie przed rundą rewanżową był Patryk Aleksandrowicz mający za sobą grę w ekstraklasie. Niespełna 36-letni ofensywny pomocnik pozyskany z Elany Toruń nie okazał się jednak wzmocnieniem, gdyż po kilku nieudanych meczach żółto-czarnych postanowił opuścić klub. Klub, któremu w trakcie rundy wiosennej oddalił się awans, obecnie na dziesięć punktów. Bowiem tyle oczek straty mają podopieczni Kaliszewskiego do liderującej Unii.

Sparta jest na czwartym miejscu w tabeli z dorobkiem 39. punktów. Na dorobek żółto-czarnych złożyło się czternaście zwycięstw, siedem remisów i sześć porażek. 43 – 32, tak natomiast przedstawia się stosunek bramkowy jutrzejszego rywala Unii. W poprzedniej kolejce, brodniczanie wygrali na wyjeździe z Kujawianką Izbica Kujawska 1:0, przedłużając serię meczów bez porażki do pięciu.

W obu zespołach znajdują się piłkarze, którzy w przeszłości grali po przeciwnej stronie. Zimą tego roku zawodnikiem Sparty został Dawid Bocian, występujący w rundzie wiosennej poprzedniego sezonu w naszym Klubie. Natomiast obecnie w Unii gra Wojciech Springer, który z żółto-czarnymi związany był jesienią 2013 roku. Warto również dodać, że kiedyś do Sparty przymierzany był Radosław Kanik. Natomiast jeżeli chodzi o mecze jubileuszowe, to na dziesiąte ligowe spotkanie w pierwszej drużynie Unii czeka Damian Łozowicz.

Warto również dodać, że jutrzejszy mecz będzie 170. ligowym spotkaniem Unii od momentu odbudowy seniorskiej piłki w Janikowie, czyli od sezonu 2013/2014. Miejmy nadzieję, że podopieczni trenera Artura Polehojko uczczą ten jubileusz zwycięstwem.

Spośród zawodników kontuzjowanych, oczywisty jest fakt, iż dłuższa przerwa w grze czeka Marcina Dworackiego i Mikołaja Plewę o czym informowaliśmy wcześniej. W tym tygodniu indywidualne treningi po urazie mięśniowym wznowił Kamil Stawicki oraz Krzysztof Wiśniewski, który ma problemy zdrowotne związane z plecami. Z drużyną trenuje już Filip Hartwich. Wciąż nieznana jest natomiast data powrotu do gry Tomasza Gilasa.

W rundzie jesiennej w Janikowie na Stadionie Miejskim im. Bolesława Ciesielskiego w meczu pomiędzy Unią, a Spartą padł bezbramkowy remis. Biało-niebiescy nie pokonali bramkarza brodniczan już od trzech spotkań.

Historia meczów Unii ze Spartą Brodnica:

Lata sześćdziesiąte:
1966/67: 1:4, 5:0
1967/68: 5:0, 2:3
1969/70: 0:2, 6:0

2000/2001 - stara III liga:
Sparta - Unia 1:3 (Dulas - J. Kot, Kuczyński, Łukomski)
Unia - Sparta 0:2 (Bała, Zgórka) - przerwany w 55. minucie; zweryfikowany jako walkower 0:3

2001/2002 - stara III liga
Unia - Sparta 0:1 (Bała)
Sparta - Unia 0:1 (Kuźmińczuk)

Sparing - lato 2002:
Sparta - Unia 2:5 (Kuczyński 2, Kuźmińczuk 2, Żaglewski)

2002/2003 - stara III liga
Unia - Sparta 4:0 (Łukomski, Kuczyński, Krysiak, Rosiak)
Sparta - Unia 2:0 (Zabłocki, Pliszka)

2011/2012 - nowa III liga
Sparta - Unia 1:1 (Zagdański – M. Kot)
Unia - Sparta 1:0 (Biłoszewski)

2012/2013 - IV liga
Unia - Sparta 1:1 (Lewandowski - Kozłowski)
Sparta - Unia 3:0 (walkower)

2016/2017 - IV liga
Sparta - Unia 2:1 (Bała, Pacek - Straszewski)
Unia - Sparta 0:0

2017/2018 - IV liga
Unia - Sparta 0:2 (Zalewski, Koczur)
Sparta - Unia 3:0 (Reise 2, Szczęśniak) [w Janikowie]

2018/2019 - IV liga
Unia - Sparta 0:0

Razem: 22 mecze: 8 zwycięstw, 4 remisy, 10 porażek, bramki: 36-30.